ΑΕΚ – ΚΡΑΣΝΙ 94 – 96

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 96-94 από την Κράσνι Βόλγκογκραντ στην πρεμιέρα της πρώτης φάσης του Eurocup. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 42 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Η ΑΕΚ με το ξεκίνημα της αναμέτρησης πήρε το προβάδισμα στο σκορ (8-2). Τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου η Κράσνι με τρίποντο του Μίτσελ μείωσε στους τέσσερις πόντους τη διαφορά (14-10).  Με σερί 8-0 οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά (18-14) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ έτρεξε σερί 5-0 με δίποντο του Μαυροκεφαλίδη και τρίποντο του Παπαντωνίου φέροντας τη διαφορά στον ένα πόντο (20-19).  Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 15ο λεπτό (25-25). Με επιμέρους σκορ 18-13 η Κράσνι πήρε «κεφάλι» στο σκορ 43-37 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα με σερί 5-0 στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (46-44) και στο 24ο λεπτό με τρίποντο του Κρις Ουόρεν πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (49-48).  Η Κράσνι απάντησε και με σερί 6-0 πέρασε μπροστά 54-49 πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 14-11 η Κράσνι με το τέλος της τρίτης περιόδου αύξησε κι άλλο την διαφορά της από την ΑΕΚ (68-60).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο και γκολ – φάουλ του Λουκά Μαυροκεφαλίδη με την ΑΕΚ να μειώνει στους δύο πόντους (68-66) και έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Καλαμπόκης με πέντε συνεχόμενους πόντους γύρισε το παιχνίδι και την ΑΕΚ να προηγείται στο σκορ με 73-70. Η Κράσνι απάντησε με σερί 4-0 και ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ 74-73, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η «Βασίλισσα» με δύο εύστοχες βολές του Ανοσίκε πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (75-74) δύο και 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.  Η Κράσνι με τέσσερις εύστοχες βολές του Ζάιτσεφ ένα λεπτό πριν το τέλος πήρε προβάδισμα πέντε πόντων, ωστόσο ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο και δίποντο 15 δευτερόλεπτα για το τέλος ισοφάρισε (83-83). Οι Ρώσοι με τρίποντο του Μίτσελ πήραν προβάδισμα στο σκορ (86-83) στα επτά δευτερόλεπτα αλλά ο Καλαμπόκης με τρεις εύστοχες βολές ισοφάρισε (86-86) με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Η Κράσνι ξεκίνησε την παράταση με τρίποντο του Κούπερ με την ΑΕΚ να απαντά με δίποντο του Μαυροκεφαλίδη (89-88).  Εικοσιοκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε εκ νέου για την «Βασίλισσα». O Ματεγιούνας  έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με δύο εύστοχες βολές έδωσε το προβάδισμα στην Κράσνι 96-94 που ήταν και το τελικό σκορ  του αγώνα.

Διαιτητές: Κόντε, Τσιουλίν, Μπίγιεντιτς

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-43, 60-68, 86-86 (καν. περίοδος), 94-96 (παράταση)

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 10 (2), Σκραμπ, Ουόρεν 8 (1), Κάρτερ 6 (6 ασ), Σάκοτα 3, Χέρστον 6 (1), Καλαμπόκης 11 (1), Mιλόσεβιτς 4 (8 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 42 (2 τρ. – 9 ριμ.), Ανοσίκε 4 (8 ριμπ.).

ΚΡΑΣΝΙ ΒΟΛΓΚΟΓΚΡΑΝΤ (Κιρίλ Μπολσάκοφ): Τσατσένκο 2, Μίτσελ 39 (3 τρ. – 8 ριμπ.), Ματεγιούνας 4, Κούπερ 13 (3), Ζαμάνσκι, Ζάιτσεφ 15 (1), Σόκολοφ, Χάμιλτον 4 (1), Τζόνσον 10, Γκουίν 9 (1).