Ζιελόνα Γκόρα – ΑΕΚ 78-75

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 78-75 από την Ζιελόνα Γκόρα στην Πολωνία για την 7η αγωνιστική του Baskeball Champions League. Ο Μάικλ Ντίξον με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 8-2, με οκτώ πόντους του Μάικλ Ντίξον.  Ούκιτς και Γουίλιαμς με δίποντα ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (12-2), στο 5’. Mε επιμέρους σκορ 13-5, οι γηπεδούχοι μείωσαν (17-15), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Χαριτόπουλος με δίποντο έκανε το 19-15, στο 11’. Σάκοτα με δύο τρίποντα και Μιλόσεβιτς επίσης με τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (28-17), στο 13’. O Φάλκερ με δίποντο έκανε το 33-21, στο 17’. Με επιμέρους σκορ 10-6, οι γηπεδούχοι μείωσαν (37-31), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Γουίλιαμς με τρίποντο έκανε το 40-31, με την έναρξη της τρίτης περιόδου.  Η Ζιελόνα Γκόρα με σερί 4-0 μείωσε 40-35, στο 22’ και οι Γουίλιαμς, Ντίξον με τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (48-37), στο 25’. Με επιμέρους σκορ 18-3, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (55-51), στο 30’.

Ο Μιλόσεβιτς με δύο εύστοχες βολές και ο Σάκοτα με τρίποντο μείωσαν στον πόντο (57-56), στο 32’. Με σερί 5-0 οι γηπεδούχοι ξαναπήραν προβάδισμα έξι πόντους (62-56), στο 33’. Γουίλιαμς και Ούκιτς με τρίποντα ισοφάρισαν (62-62), στο 35’.

Με 8-0 σερί οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα (70-62), τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, με τους συνεχόμενους πόντους του Ούκιτς στο τέλος να μην είναι αρκετοί και την ΑΕΚ να γνωρίζει την τρίτη της ήττα (78-75) στο πέμπτο όμιλο του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα:  15-17, 31-37, 55-51, 78-75

Διαιτητές: Καλπάκας (ΣΟΥ), Μπελιάκοφ (ΡΩΣ), Όζολς (ΛΙΘ)

Ζιελόνα Γκόρα (Γκρόνεκ): Φλόρενς 9 (1), Βον 4, Μουρ 11 (1), Ζάιτσεφ 4, Ντραγκίσεβιτς 12, Κελάτι 4, Γκρουζέσκι, Χρικάνιουκ 1, Ζαμόσκι 3 (1), Ντζούρισιτς 23 (2 τρ. – 10 ριμπ.), Κόζαρεκ 7 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16 (3 τρ. – 9 ασ), Σάκοτα 14 (3), Μιλόσεβιτς 6 (1), Χαριτόπουλος 4, Ντίξον 22 (4), Λαρεντζάκης, Φάλκερ 2, Ιβάνοβιτς, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 11 (3).