Τρίκαλα BC ARIES – ΑΕΚ 59-78

Με νίκη συνέχισε της υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα Stoiximan.gr Basket League η ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε 78-59 των Τρικάλων στο Δημοτικό Κλειστό Τρικάλων.  Βασιλειάδης και Γουίλιαμς με 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 5-4, με τρίποντο του Γουίλιαμς και δίποντο του Λαρεντζάκη.  O Κάφει με δίποντο έδωσε προβάδισμα στα Τρίκαλα 11-9, στο 6’. Με επιμέρους σκορ 10-5, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα τριών πόντων (19-16), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σάκοτα με δίποντο έκανε το 21-16, με την έναρξη του  δεύτερου δεκαλέπτου και ο Ιβάνοβιτς με τρίποντο το 24-17, στο 13’. Ο Ντούσαν Σάκοτα με δίποντο έκανε το 28-25, πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο.  Με επιμέρους σκορ 8-3, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα (32-31), με το τέλος του ημιχρόνου.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γουίλιαμς η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα (36-32), με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου.  Ο Βασιλειάδης με δίποντο έκανε το 41-36, στο 23’. Ο Γουίλιαμς με δύο συνεχόμενα τρίποντα και ο Βασιλειάδης με τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (50-41) στο 25’. Με επιμέρους σκορ 11-11, η διαφορά παρέμεινε στο +9 (61-52) για την ΑΕΚ στο 30’.

Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 63-52 στο 31’. Ιβάνοβιτς, Βασιλειάδης και Σάκοτα με τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στο +20  (74-54) στο 34’.  Ο Ούκιτς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 78-57 για την ΑΕΚ, δύο λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης με τον Καραθανάση να ευστοχεί σε δύο βολές και να διαμορφώνει το τελικό 78-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-31, 52-61, 59-78

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Μαγκλογιάννης, Τσώνος

Τρίκαλα BC ARIES (Καστρίτης): Μανωλόπουλος, Κάφεϊ 10 (5 ασ.), Μπιρούτα 9 (1), ΜακΜίλαν 8 (2), Καραθανάσης 2, Μπάρλου 9 (1), Καλλές 7, Καλογιάννης 1, Χότον 13, Βαρυτιμιάδης.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4 (5 ασ.- 3 κλεψ.) Σάκοτα 13 (2 τρ. – 6 ριμπ.), Βασιλειάδης 14 (4), Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος, Ντίξον 11 (1), Λαρεντζάκης 2, Ιβάνοβιτς 6 (1), Μαυροειδής 10, Γουίλιαμς 14 (4), Τσαλμπούρης.