Τρίκαλα – ΑΕΚ 65-70

H ΑΕΚ επικράτησε 70-65 των Τρικάλων για την 16η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο Κλειστό Γυμναστήριο Τρικάλων. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με επιμέρους σκορ 6-4. Ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (7-6) και ο Μαυροκεφαλίδης με νέο τρίποντο έκανε το 12-8, στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 11-11, η ΑΕΚ κράτησε την διαφορά των τεσσάρων πόντων (23-19), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Παπαντωνίου με τρίποντο αύξησε τη διαφορά στους επτά πόντους (26-19) με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Τα Τρίκαλα με σερί 6-0 μείωσαν (28-27), στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.  Ο Χέρστον με δίποντο ανέβασε τη διαφορά στους τρεις πόντους (30-27), πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 10-8 τα Τρίκαλα μείωσαν στον πόντο (38-37), με το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 6-2 πήραν προβάδισμα στο σκορ (43-40), στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου.  Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 8-0 (Μπράουν τρίποντο – δίποντο, Σάκοτα τρίποντο) και πήρε το προβάδισμα (48-43), στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Mε επιμέρους σκορ 4-4 το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς κράτησε το +5 (52-47), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με επιμέρους σκορ 5-4 τα Τρίκαλα μείωσαν στους τέσσερις πόντους (56-52), με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα.  Ο Σαρικόπουλος με δίποντο έκανε το 58-54, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.  Με επιμέρους σκορ 7-3 τα Τρίκαλα ισοφάρισαν (61-61), τρία λεπτά για το τέλος.  Ο Παπαντωνίου με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (67-65), σαρανταέξι δευτερόλεπτα για τη λήξη της αναμέτρησης και ο Καλαμπόκης με τρεις εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 70-65.

Διαιτητές:  Αναστόπουλος, Ψαριανός, Βαρδάλος

Δεκάλεπτα: 19-23, 37-38, 47-52, 65-70

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 6 (2), Μπράουν 7 (1 τριπ. – 3 κλεψ.), Χέρστον 4, Μαυροκεφαλίδης 18 (3 τριπ. – 9 ριμπ. – 5 ασ), Κατσίβελης, Μαυροειδής 6, Κριστμας 3, Σάκοτα 6 (2), Μιλόσεβιτς 9 (1), Σαρικόπουλος 4, Καλαμπόκης 7.

Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 4, Τσιάρας 6, Κοντζέρ 16 (11 ριμπ.), Βίλιαμσον 6, Καλλές 1, Καραθανάσης, Ρόμπινσον 10 (1), Καλογιαννίδης, Μπράουν 21 (1), Βαρυτιμιάδης 1.