Σαρλερουά – ΑΕΚ 58-80

Το 2Χ2 στο Basketball Champions League πέτυχε η ΑΕΚ καθώς επιβλήθηκε 80-58 της Proximous Spirou Σαρλερουά στο RTL Spriroudome. O Ρόκο Λένι Ούκιτς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 4-0. Ο Ούκιτς με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 5-4 για την ΑΕΚ στο 3’. Ο Γουίλιαμς με δίποντο μείωσε 10-9 στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 11-9, η Σαρλερουά πήρε προβάδισμα τριών πόντων (21-18) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Φάλκερ με δίποντο και ο Ντίξον με τρίποντο έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ (23-21), με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Με συνεχόμενα τρίποντα του Ντίξον και του Σάκοτα η «Βασίλισσα» ανέβασε τη διαφορά στο +5 (29-24), στο 14’. Με επιμέρους σκορ 14-13, η ΑΕΚ πήγε με διαφορά έξι πόντων (43-37), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Γουίλιαμς με δίποντο έκανε το 45-37, στο 22’. Ο Ούκιτς με τρίποντο και ο Βασιλειάδης με δίποντο ανέβασαν  τη διαφορά στο +11 (52-41), στο 25’. Με επιμέρους σκορ 8-4, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δεκαπέντε πόντων (60-45), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ιβάνοβιτς με τρίποντο και ο Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές ανέβασαν τη διαφορά στο +20 (65-45), στο 32’. O Σάκοτα συνέχισε το επιθετικό σερί της ΑΕΚ και με τρίποντο έκανε το 70-47, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Χάρις να ευστοχεί σε τρίποντο και να διαμορφώνει το τελικό 80-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-43, 45-60, 58-80

Διαιτητές: Γιασεβίτσιους, Μαρκές, Βελίκοφ

Σαρλερουά (Mπαστιανίνι ): Λιμπέρ 8, Λαμπό, Μάρνεγκρειβ 6, Χάρις 9 (2), Ρίτσαρντσον 17 (2), Γκαουντού, Μπόουμαν 10, Κεμπ 2, Σβάρτζ 2, Ντέιβις 4.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς  18 (3 τρ. – 2 ταπ.), Βασιλειάδης 2, Σάκοτα 12 (4) , Μιλόσεβιτς 4 (7 ριμπ.), Ντίξον 14 (4 τρ. – 4 ασ), Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ 7 (5 ριμπ. – 3 ασ – 2 ταπ.), Ιβάνοβιτς 10 (2 τρ. – 2 κλεψ.), Μαυροειδής 3, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 8.