Ρέθυμνο – ΑΕΚ 70-69

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 70-69 από το Ρέθυμνο για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Κλειστό Ρεθύμνου «Μελίνα Μερκούρη». O Λουκάς Μαυροκεφάλιδης με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 9-0, χάρις σε έξι πόντους του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και ένα τρίποντο του Γκριν. Το Ρέθυμνο με επιμέρους σκορ 6-2, μείωσε στους πέντε πόντους (11-6), στα μισά της πρώτης περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 11-7, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους (22-13), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σάκοτα με δίποντο έκανε το 24-13 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου.  Οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 μείωσαν στους πέντε πόντους (24-19), στο 13ο λεπτό. Η ΑΕΚ απάντησε και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σάκοτα ανέβασε ξανά τη διαφορά στους εννέα (28-19), πέντε λεπτά για το ημίχρονο. Με επιμέρους σκορ 14-11, το Ρέθυμνο μείωσε στους έξι πόντους (39-33), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με επιμέρους σκορ 7-3, η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά στο +9 (45-36), στο 24ο λεπτό. Ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο έκανε το 48-41, στα μισά της τρίτης περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 11-11, η διαφορά παρέμεινε στους επτά πόντους (59-52), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Μαρκ Κάρτερ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 61-52, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 μείωσαν 61-59, έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με τρίποντο έκανε το 64-59, ωστόσο, το Ρέθυμνο με σερί 4-0 μείωσε στον ένα πόντο (64-63), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Με επιμέρους σκορ 5-4, η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα της (69-67), ένα λεπτό και πενήντα δεύτερα για το τέλος, ωστόσο, ο Κάρτερ με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 70-69.

Διαιτητές: Φούφης, Σώμος, Συμεωνίδης

Δεκάλεπτα: 13-22, 33-39, 52-59, 70-69

Ρέθυμνο (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις, Σχίζας 5 (1), Χάροου 10, Στόουν 13 (1), Κάρτερ 12 (1), Μάντεν 16 (6 ασ – 8 ριμπ.), Σάφτενααρ 14 (2), Τσακαλέρης, Θεοδωρίδης.

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 5, Kατσίβελης 2 (4 κλεψ.), Γκριν 6 (2), Μωραϊτης 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 20 (1 τριπ. – 6 ασ – 9 ριμπ.), Κάρτερ 8, Μαυροειδής 5, Σάκοτα 6, Μιλόσεβιτς 7 (1), Καλαμπόκης 7 (2).