ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 79-75

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 79-75 από τον ΠΑΟΚ για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Κλειστό της Πυλαίας. Ο Ντούσαν Σάκοτα με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας»

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 5-2 (Κάρτερ τρίποντο, Σαρικόπουλος δίποντο). Κάρτερ και Κρίστμας με τρίποντα συνέχισαν το σερί της ΑΕΚ και στα μισά της πρώτης περιόδου έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων (11-5). Με επιμέρους σκορ 14-8 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (25-13) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Ντούσαν Σάκοτα με επτά συνεχόμενους πόντους (δύο τρίποντα, μία βολή) έδωσε προβάδισμα δεκαοκτώ πόντων στην ΑΕΚ (32-14) με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς με σερί 5-0 ανέβασε τη διαφορά στους εικοσιτρείς πόντους (37-14), πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 19-9 μείωσαν τη διαφορά στους δεκατρείς πόντους (46-33), με το τέλος της δεύτερης περιόδου.

H AEK με επιμέρους σκορ 5-2 στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου έκανε το 51-35. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 5-2 και μείωσε ξανά στους δεκατρείς πόντους (53-40), στα μισά της τρίτης περιόδου.  Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους δεκαέξι πόντους (56-40), ωστόσο, οι γηπεδούχοι με σερί 9-0, μείωσαν στους επτά πόντους (56-49), δύο λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 10-4, ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (60-59), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής με τρεις συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ΑΕΚ (63-59) με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 4-2, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους, πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 έφεραν τη διαφορά στους δύο πόντους (67-65). Ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο έκανε το 69-65 και ο Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε στον πόντο (69-68), δύο λεπτά και σαράντα δευτερόλεπτα για το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 6-3, πήρε προβάδισμα δύο πόντων (74-72), ένα λεπτό και είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Χάτσερ με τρίποντο έγραψε το τελικό 79-75.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μάνος, Παφίλης

Δεκάλεπτα: 13-25, 33-46, 59-60, 79-75

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς, Λιάπης, Βασιλειάδης 19 (2 τριπ. – 8 ριμπ.), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 5, Δέδας 2, Μαργαρίτης 13 (1), Κώττας, Σχορτσανίτης 8, Ντούβνιακ 11 (2), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 19 (2 τριπ. – 5 ασ).

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Κούπερ 10 (1 τριπ. – 4 ασ), Χέρστον, Μαυροκεφαλίδης 10 (2), Κατσίβελης, Μαυροειδής 14 (10 ριμπ.), Παπαντωνίου, Κριστμας 8 (2), Σάκοτα 15 (4), Μιλόσεβιτς 5 (6 ριμπ.), Κάρτερ 9 (3), Σαρικόπουλος 2, Καλαμπόκης 2.