ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 59-68

Η ΑΕΚ επικράτησε 68-59 του ΠΑΟΚ για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Κλειστό της Πυλαίας στέλνοντας τη σειρά στον τρίτο και τελευταίο αγώνα την Τετάρτη (27/04) στο ΟΑΚΑ. Ο Μιλόσεβιτς με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ με δίποντο του Κάρτερ και τρίποντο του Μπράουν πήρε προβάδισμα στο σκορ 5-3. Ο Κάρτερ με νέο δίποντο κράτησε το προβάδισμα των δύο πόντων (11-9) στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 10-6 ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα (21-17), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ με γκολ – φάουλ του Μιλόσεβιτς πήρε… κεφάλι στο σκορ (24-23), στο 12ο λεπτό και ο Μαυροειδής με τρεις εύστοχες βολές ανέβασε τη διαφορά στο +6 (33-27), τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο. Με επιμέρους σκορ 13-6, η ΑΕΚ πήρε διαφορά δεκατριών πόντων (46-33), με το τέλος του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 μείωσαν 46-38, στο 23ο λεπτό. Ο Κατσίβελης με τρίποντο έκανε το 49-38 στο 25ο λεπτό. Mε επιμέρους σκορ 4-4 η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα (53-42), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ μείωσε στους επτά πόντους (55-47), στο 35ο λεπτό. Ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +10 (60-50), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Καλαμπόκης με μία εύστοχη βολή έκανε το 62-53 και ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο σφράγισε τη νίκη (68-59).

Διαιτητές: Πηλοίδης, Μητσόπουλος, Μαγκλογιάννης

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 33-46, 42-53, 59-68

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8, Βασιλειάδης 12 (2), Κακαρούδης 4, Δέδας, Μαργαρίτης 7 (1), Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς, Χάτσερ 8, Κλάντον 9, Σχορτσιανίτης 9.

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Σάκοτα, Μιλοσέβιτς 17 (1 τριπ. – 10 ριμπ.), Γκριν 3 (1), Κατσίβελης 5 (1), Χέρστον 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 14 (12 ριμπ.), Κάρτερ 4, Μπράουν 10 (3 τριπ. 4 ασ), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 9 (8 ριμπ.).