Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 78-71

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 78-71 από τον Παναθηναϊκό για την 25η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 5-2. Ο Ραντούλιτσα με γκολ – φάουλ έκανε το 8-2 για τον Παναθηναϊκό.  Μαυροκεφαλίδης και Χέρστον με δίποντα μείωσαν στους δύο πόντους (8-6), με τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών. Με επιμέρους σκορ 15-9, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων (23-15), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με επιμέρους σκορ 2-2, η διαφορά παρέμεινε στους οκτώ πόντους (25-17), στο 14ο λεπτό. Ο Σαρικόπουλος με δίποντο μείωσε για το 28-19, πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου.  Με επιμέρους σκορ 13-13, η διαφορά παρέμεινε στους εννέα (41-32), με το τέλος του ημιχρόνου.

Με σερί 6-0 η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (41-38), με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Χάντερ με δίποντο έκανε το 46-40, με την ΑΕΚ να απαντάει με σερί 4-0 (Μαυροειδής δίποντο, Καλαμπόκης δύο βολές) και να μειώνει στους δύο πόντους (46-44), στο 26ο λεπτό. Με επιμέρους σκορ 12-11, η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (57-56), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο ισοφάρισε (59-59), με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου της αναμέτρησης και ο Μαλίκ Χέρστον με νέο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (62-61), στο 33ο λεπτό. Η «Βασίλισσα» συνέχισε το σερί της και με γκολ – φάουλ του Μιλόσεβιτς ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (65-61), πέντε λεπτά για το φινάλε του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 ισοφάρισαν 67-67, και ο Κατσίβελης με δύο εύστοχες βολές έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ (69-67) τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.  Με σερί 3-0 ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα τριών πόντων (74-71), ένα λεπτό και δεκατρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με τον Γουίλιαμς να διαμορφώνει το τελικό 78-71.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Καρακατσούνης, Ανδρικόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-32, 57-56, 78-71

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς):  Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 4 (1), Ραντούλιτσα 14 (5 ριμπ.), Φελντέιν 2, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 2, Καλάθης 10 (1 τριπ. – 6 ασ), Παπαγιάννης 3, Γουίλιαμς 24 (1 τριπ.), Χάντερ 4.

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Σάκοτα 4, Χέρστον 7 (1 τριπ. – 4 κλεψ.), Μιλόσεβιτς 8, Γκριν 3 (1 τριπ. – 3 ασ), Μαυροκεφαλίδης 16 (2 τριπ. – 8 ριμπ.), Κάρτερ 4 (1), Μπράουν 5, Σαρικόπουλος 4 (5 ριμπ.), Κατσίβελης 5 (1), Καλαμπόκης 9 (1 τριπ. – 3 κλεψ.), Μαυροειδής 6.