ΟΣΦΠ – ΑΕΚ 79-71

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 79-71 από τον Ολυμπιακό για 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας»

Με την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 9-0, ωστόσο η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 5-2 (δίποντο και τρίποντο από τον Κούπερ) μείωσε στα μισά της πρώτης περιόδου στους έξι πόντους (11-5). Στρόμπερι και Μαυροκεφαλίδης έκαναν το 13-7. Με επιμέρους σκορ  4-2 ο Ολυμπιακός  πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (17-9), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 4-2 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου μείωσε στους έξι (19-13). Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα με σερί 5-0 (Σαρικόπουλος δίποντο – Άρμστεντ τρίποντο) μείωσε στους πέντε (21-18). Καλαμπόκης και Κάρτερ με δίποντα και νέο σερί 4-0 μείωσαν στους δύο πόντους (24-22) στα μισά της δεύτερης περιόδου.  Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 6-0 για το 30-22, τρία λεπτά για το ημίχρονο. Με επιμέρους σκορ 11-10 οι γηπεδούχοι πήγαν με προβάδισμα εννέα πόντων (41-32) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 έκαναν το 46-32, με την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τον Κούπερ να απαντάει με τρίποντο για το 46-35.  Ο Ολυμπιακός με νέο σερί 4-0 ανέβασε τη διαφορά στους δεκαπέντε πόντους (50-35).  Ο Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές έκανε το 50-37, στα μισά της τρίτης περιόδου. Mε επιμέρους σκορ 9-6 ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δεκαέξι πόντων (59-43) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ  10-7 έκανε το 66-53.  Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με συνεχόμενους πόντους μείωσε στους εννέα (66-57), πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.   Ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 6-2 έκανε το 72-59, δύο λεπτά πριν το τέλος, με την ΑΕΚ να απαντάει με σερί 6-0 και να μειώνει 75-67, σαράντα δευτερόλεπτα για τη λήξη, με τον Μιλόσεβιτς να διαμορφώνει το τελικό 79-71.

Διαιτητές:  Χριστοδούλου, Κορομηλάς, Θεονάς

Τα δεκάλεπτα:  17-9, 41-32, 59-43, 79-71

ΟΣΦΠ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Mάντζαρης 17 (6 ασ), Αθηναίου 10 (2), Μουράτος, Τολιόπουλος, Στρόμπερι 12 (1), Xάκετ 5 (1), Παπαπέτρου 9, Πρίντεζης 12 (2), Τσαιρέλης, Χάντερ 9, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 5.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):  Παπαντωνίου, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 4, Kούπερ 12 (2), Άρμστεντ 12 (1), Χέρστον 2, Μιλόσεβιτς 6 (7 ριμπ.), Κάρτερ 2 (4 ασ), Σαρικόπουλος 6 , Μαυροειδής 2, Μαυροκεφαλίδης 25 (3 τριπ. – 9 ριμπ).