Ολυμπιακός – ΑΕΚ 93-58

Με το αριστερό ξεκίνησε η ΑΕΚ τη σειρά της Β’ φάσης των πλέι οφ με αντίπαλο τον Ολυμπιακό καθώς ηττήθηκε 93-58 στο ΣΕΦ.  Ο Δημήτρης Μαυροειδής με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Mε την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 4-0 με δίποντα των Μπράουν και Μαυροειδή. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0. Ο Μαυροκεφαλίδης με γκολ φάουλ έκανε το 7-5 για την ΑΕΚ στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 16-7, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα (21-14), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με επιμέρους σκορ 8-2 ο Ολυμπιακός έκανε το 29-16, στο 13ο λεπτό. Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 35-22, πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 17-8, οι γηπεδούχοι έκαναν το 52-30, με το τέλος του ημιχρόνου.

Mε σερί 4-0 η ΑΕΚ μείωσε 52-34 με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Μαυροειδής με νέο δίποντο συνέχισε το σερί της ΑΕΚ για το 52-36, στο 23ο λεπτό. Με επιμέρους σκορ 18-12, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους (70-48), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Mε σερί 5-0 ο Ολυμπιακός έκανε το 75-48 στο 32ο λεπτό. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλησαν διαδικαστικά με τον Μαυροειδή να διαμορφώνει το τελικό 93-58. Η προσπάθεια της ΑΕΚ συνεχίζεται την Παρασκευή (06/04, 20:00) στον δεύτερο αγώνα της σειράς με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Καρακατσούνης, Ψαριανος

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 52-30, 70-48, 93-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 9, Σπανούλης 15 (2 τριπ. – 6 ασ), Μιλουτίνοφ, Μάντζαρης 8 (2), Παπανικολάου 9 (1), Χάντερ 12, Στρόμπερι 10 (1), Αγραβάνης, Πρίντεζης 7, Ουόρικ 10, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 7 (1).

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Σάκοτα 3, Μιλοσέβιτς 6, Γκριν 8 (2), Κατσίβελης, Χέρστον (6 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 13 (4 ασ), Κάρτερ 2, Μπράουν 3, Έρικ 1, Καλαμπόκης 7 (1), Μαυροειδής 15.