Νίζνι – ΑΕΚ 86-79

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 86-79 στη Ρωσία από τη Νίζνι Νόβγκοροντ για την 8η αγωνιστική του Eurocup. Ο Δημήτρης Μαυροειδής με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας», στο CEC Nagorny.

Με την έναρξη της αναμέτρησης η Νίζνι «έτρεξε» σερί 5-0, ωστόσο ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο μείωσε σε 5-3 και με σερί 4-0 με δύο δίποντα του Μαυροειδή έγινε το 8-7.  Ο Ρουντ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη Νίζνι, ωστόσο, η ΑΕΚ με ένα επιμέρους σκορ 12-2 πήρε προβάδισμα έξι πόντων (19-13), δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 6-6, η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα των έξι πόντων (25-19), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα με σερί 6-0 ανέβασε τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (31-19), με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.  Η Νίζνι με σερί 4-0 μείωσε στους οκτώ (31-23), ωστόσο, ο Παπαντωνίου με τρίποντο επανέφερε τη διαφορά στους έντεκα πόντους (34-23), στο 13ο λεπτό. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με δίποντο κράτησε στο +11 τη «Βασίλισσα» (40-29) στα μισά της 2ης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 15 – 12 υπέρ των Ρώσων, η ΑΕΚ πήγε στο ημίχρονο με διαφορά οκτώ πόντων (52-44).

Χέρστον και Μαυροειδής με δίποντα ανέβασαν τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (56-44), με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 για το 56-50, στα μισά της τρίτης περιόδου και με επιμέρους σκορ 5-1 μείωσαν στους δύο πόντους της διαφορά (57-55), στο 28ο λεπτό.  Με επιμέρους σκορ 8-6 οι Ρώσοι ισοφάρισαν (63-63), με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 11-6 και πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (74-69). Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 5-0 και ισοφάρισε (74-74), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.  Με επιμέρους σκορ 7-2 η Νίζνι πήρε προβάδισμα 81-76, ένα λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Σάκοτα με δίποντο να διαμορφώνει το τελικό 86-79.

O Λουκάς Μαυροκεφαλίδης δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί επειδή ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση.

Διαιτητές:  Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία), Ρομάνο (Ισραήλ), Ομπρκνέζεβιτς (Σερβία)

Τα δεκάλεπτα:  19-25, 44-52, 63-63,  86-79

ΝΙΖΝΙ (Άιναρς Μπαγκάτσκις):  Ρουντ 21 (3), Ζαριάσκο, Ίβλεφ 9 (1), Μαχάλμπασιτς 8, Αντόνοφ 11 (3), Κβοστόφ 5 (1), Μπερζίνς 12 (1 τριπ. – 13 ριμπ.), Στρεμπκόφ 15 (3), Κιρντιάσκιν 5 (1).

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):  Παπαντωνίου 3 (1), Κατσίβελης 5 (6 ασ), Καλαμπόκης 5, Χέρστον 15 (1 τριπ. – 7 ριμπ.), Σάκοτα 10 (1), Μιλόσεβιτς 10 (2), Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 3 , Μαυροειδής 26 (10 ριμπ.).