Νεπτούνας – ΑΕΚ 80-86

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΚ στο Eurocup καθώς επιβλήθηκε 86-80 της Νεπτούνας Κλαϊπέντα στη Svyturio Arena. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Η Νεπτούνας με το ξεκίνημα της αναμέτρησης «έτρεξε» σερί 7-0,  με την ΑΕΚ να απαντάει με σερί 6-0 στα μισά της πρώτης περιόδου (7-6). Ο Ζαβάτσκας με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στους Λιθουανούς (14-9) και ο Ντούσαν Σάκοτα με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 14-11. Με επιμέρους σκορ 8-6 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν της ΑΕΚ με 22-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Σάκοτα και Κάρτερ μείωσαν στον ένα πόντο με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (22-21), ωστόσο η Νεπτούνας απάντησε με σερί 10-0 για το 32-21. Λουκάς Μαυροκεφαλίδης,  Κρις Ουόρεν με πέντε πόντους αμφότεροι και ο Μαρκ Κάρτερ με δύο έκαναν σερί 12-0 για τη «Βασίλισσα» που πέρασε μπροστά στο σκορ 33-32, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 11-8 οι Λιθουανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-41.

Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα με σερί 4-0 πέρασε μπροστά στο σκορ 45-43 με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Γιούινγκ με γκολ φάουλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Νεπτούνας, ωστόσο ο Μαυροκεφαλίδης με τον 6ο συνεχόμενο πόντο του έκανε το 47-46 για την ΑΕΚ. Ο Σάκοτα με τρίποντο ισοφάρισε (52-52) στα μισά της τρίτης περιόδου και ο Χέρστον με μία εύστοχη βολή έδωσε ξανά το προβάδισμα (53-52). Οι Λιθουανοί με επιμέρους σκορ 8-6 πέρασαν μπροστά στο σκορ (61-58) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

H «Βασίλισσα» με σερί 7-0 στην έναρξη της τρίτης «πράξης» του αγώνα πήρε «κεφάλι» τεσσάρων πόντων στο σκορ (65-61). Ο Ντούσαν Σάκοτα με τρίποντο και ο Κάρτερ με δίποντο ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά από τους Λιθουανούς (70-61).  Η Νεπτούνας με σερί 5-0 μείωσε στους τρεις πόντους τη διαφορά (71-68), πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ δια χειρός Παπαντωνίου και Κάρτερ έκανε σερί 5-0 για το 76-68, με τη Νεπτούνας να απαντάει για το 76-72. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε… αέρα επτά πόντων στη «Βασίλισσα» (81-74),  με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 4-0 και να μειώνουν (81-78), τριανταδύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Κατσίβελης και  Μαυροκεφαλίδης με δύο εύστοχες βολές αντίστοιχα διαμόρφωσαν το τελικό 86-80 για την ΑΕΚ.

Διαιτητές: Περέα (Ισπανία), Φριτζ (Γερμανία), Όβινοφ (Ρωσία)

Τα δεκάλεπτα:  22-17, 43-41, 61-58, 80-86

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Νταίνιους Αντομάιτις):  Γιούινγκ 17 (1 τρ. – 6 ασ), Σίξνιους 4, Μαζέικα 20, Γκιρντζίουνας 3, Μπάντερ 5 (1), Γκαλντίκας 9, Ζαβάτσκας 10 (2), Γκραντ 7 (6 ριμπ.), Μπιρούτα 3 (1), Μπουτκεβίτσιους 2.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):  Παπαντωνίου 4, Ουόρεν 9 (2 τρ. – 4 ασ), Κάρτερ 11 (1) , Κατσίβελης 4, Άτιτς, Καλαμπόκης 3 (1), Χέρστον 8 (1 τρ. – 5 ασ), Σάκοτα 16 (4), Μαυροκεφαλίδης 27 (2 τρ. – 8 ριμπ.), Ανοσίκε, Μαυροειδής 4.