Λούντβιγκσμπουργκ – ΑΕΚ 72-67

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 72-67 από τη Λούντβιγκσμπουργκ για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League στην MHP Arena. Ο Mάικ Ντίξον με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 6-0. Ο Λαρεντζάκης με δίποντο συνέχισε το σερί της ΑΕΚ (8-0), στο 4’. Οι Γερμανοί με σερί 4-0 μείωσαν (8-4), στο 6’. Με επιμέρους σκορ 11-11, η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (19-15), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σάκοτα με δίποντο έκανε το 21-15, με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου.  Οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (25-21), στο 13’. Ο Κότον με δίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +6 (29-23) για τη Λούντβιγκσμπουργκ, στο 16’. Με επιμέρους 8-7, η ΑΕΚ μείωσε στο +6 (36-31), με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Σάκοτα με δίποντο μείωσε στους τρεις πόντους (36-33), με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και ο Ούκιτς έκανε το 36-35, στο 22’. Οι γηπεδούχοι με σερί 7-0, ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (43-35), στο 34’. Ο Ντίξον με δίποντο μείωσε για το 43-37, στο 25’.

Mε σερί 8-0 οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (58-44), στο 32’. Η ΑΕΚ με σερί 7-0 μείωσε (61-51), στο 34’. Ο Μακρέι με δύο εύστοχες βολές έκανε το 67-53, στο 37’. Σάκοτα και Λαρεντζάκης με τρίποντα και Μιλόσεβιτς με δύο εύστοχες βολές μείωσαν στους 6 πόντους (67-61), ένα λεπτο πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Μιλόσεβιτς με γκολ – φάουλ και δύο εύστοχες βολές έκανε το 69-66, ωστόσο, οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 3-1 στα τελευταία δευτερόλεπτα και το «σκριν» της διαιτησίας πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-31, 50-44, 72-67

Διαιτητές: Περέα (ΙΣΠ), Ματσιουλάιτις (ΛΙΘ), Σούσλοβ (ΕΣΘ)

Λούντβιγκσμπουργκ (Πάτρικ): Χάμοντς 6 (9 ασ), Κότον 17 (3), Μακρέι 2, Μάρτιν 8, Γουόσπουν, Μπρούνιγκ, Γκονζάλβες 11 (1), Κονέ 6 (1), Θίμαν 6, Τοπέρτ, Λόσινγκ 2, Κούλι 14.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 6 (8 ριμπ.), Σάκοτα 11 (1), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 8, Χαριτόπουλος 4, Ντίξον 14 (2), Λαρεντζάκης 12 (2), Ιβάνοβιτς 6 (2), Μαυροειδής 3, Γουίλιαμς 3.