Kράσνι – ΑΕΚ 78-82

Tέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΚ στο Eurocup καθώς επιβλήθηκε 82-78 της Κράσνι Βόλγκογκραντ στο Krylatskoe Sport Palace. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Κράσνι «έτρεξε» σερί 6-0, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να βάζει τους πρώτους δύο πόντους της «Βασίλισσας» για το 6-2 στο 2ο λεπτό. Ο Ντούσαν Σάκοτα με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε για την ΑΕΚ στους δύο πόντους (10-8) στα μισά της πρώτης περιόδου, ωστόσο οι Ρώσοι με νέο σερί 8-0 ανέβασαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (18-8). Με επιμέρους σκορ 4-4 η Κράσνι κράτησε το προβάδισμα της  (22-14) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα με σερί 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά της 2ης περιόδου μείωσε στους δύο πόντους (22-20), με την Κράσνι να απαντάει με σερί 4-0 (26-20). Μιλόσεβιτς, Κάρτερ και Μαυροειδής με δίποντα ισοφάρισαν  για την ΑΕΚ (26-26) στα μισά της δεύτερης περιόδου.  Ο Μαρκ Κάρτερ έδωσε το προβάδισμα στη «Βασίλισσα» για πρώτη φορά στον αγώνα (30-29), δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.  Με επιμέρους σκορ 4-4 η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα της (34-33) με τη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 4-0 με τέσσερις πόντους του Φιλ Σκραμπ, παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (38-33). Με επιμέρους σκορ 7-4 η Κράσνι μείωσε στους δύο πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου (42-40), ωστόσο, η ΑΕΚ με πρωταγωνιστές τους Χέρστον (10 πόντους) και Μαυροκεφαλίδη (5 πόντους) ανέβασε της διαφορά στους εννέα πόντους (57-48) με επιμέρους σκορ 15-8 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Ρώσοι με σερί 5-0 στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου μείωσαν 57-53, ωστόσο, η «Βασίλισσα» έτρεξε επιμέρους σκορ 7-2 κράτησε το προβάδισμα της από την Κράσνι (64-55), πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από τον Κούπερ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (66-66), ένα λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.  Μαυροκεφαλίδης και Ζάιτσεφ με δύο πόντους αμφότεροι έκαναν το 70-70 στα τελευταία δευτερόλεπτα και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση.

Μαυροκεφαλίδης και Καλαμπόκης με εύστοχα δίποντα έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ΑΕΚ (74-70), στα πρώτα δύο λεπτά της παράτασης, με την Κράσνι να απαντάει με δικό της 4-0 για το 74-74. Χέρστον και Κούπερ έκαναν το 76-76, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους και τον Καλαμπόκη έναν και να διαμορφώνουν το τελικό 82-78.

Διαιτητές:  Έρτσεγκ (Κροατία), Κοβάλσκι (Πολωνία), Ρόντσαντ (Νορβηγία)

Τα δεκάλεπτα:  22-14, 33-34, 48-57, 70-70, 78-82 (παρ.)

ΚΡΑΣΝΙ ΒΟΛΓΚΟΓΚΡΑΝΤ (Κιρίλ Μπολσάκοφ): Τσατσένκο 2,  Κούπερ 27 (4 τριπ. – 8 ασ – 11 ριμπ.), Ζάιτσεφ 4, Βόιτιουκ 2, Σόκολοφ 8, Χάμιλτον 16 (1), Τζόνσον 17 (1), Γκουίν  2.

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου (4 ασ), Σκραμπ 4, Ουόρεν, Κάρτερ 6,  Κατσίβελης 2, Σάκοτα 6 (2), Χέρστον 16 (2), Καλαμπόκης 3  , Mιλόσεβιτς 11 (1 τριπ. – 9 ριμπ.) , Μαυροκεφαλίδης 28 (10 ριμπ. – 4 ασ), Μαυροειδής 6.