Καβάλα – ΑΕΚ 55-65

H ΑΕΚ επικράτησε 65-55 της Καβάλας για την 18η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο Δ.Α.Κ Καλαμίτσας. Ο Μαλίκ Χέρστον με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 5-0.  Η γηπεδούχοι με δύο εύστοχες βολές του Λέιζερ μείωσαν σε 5-2 και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με δίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά στους πέντε πόντους (7-2). Η ΑΕΚ με σερί 4-0  πήρε «κεφάλι» στο σκορ οκτώ πόντους (11-3), στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 12-10 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους έξι πόντους (21-15), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 ισοφάρισαν (21-21),στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Με επιμέρους σκορ 11-8 η ΑΕΚ πήγε με προβάδισμα τριών πόντων (32-29), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Μαλίκ Χέρστον με τρίποντο έκανε το 35-29, με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς με σερί 4-0 ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (39-31).  Ο Ντούσαν Σάκοτα με δίποντο έκανε το 41-33, στα μισά της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 9-7 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (50-40), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με επιμέρους σκορ 7-3 η Καβάλα έκανε το 53-47, στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο, ο Καλαμπόκης με τρίποντο απάντησε για το 56-47.  Ο Χέρστον με κάρφωμα έκανε το 59-50, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και ο Μακί με τρίποντο μείωσε για το 59-53, δύο λεπτά και εικοσιέξι δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα.

Ο Δημήτρης Κατσίβελης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους (62-53), ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη με δίποντο να διαμορφώνει το τελικό 65-55.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ανδρικόπουλος, Τζαφλέρης

Δεκάλεπτα: 15-21, 29-32, 40-50, 55-65

ΚΑΒΑΛΑ (Στηβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 7 (1), Ουίλιαμς 18 (20 ριμπ.), Μακί 9 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Κρομά 9, Σταμπούλης 2, Γκέλιος 5, Κοστόφ 2, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζής

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 5 (1), Μπράουν, Χέρστον 15 (2), Μαυροκεφαλίδης 9 (9 ριμπ.), Κάρτερ 5, Κατσίβελης 7 (1), Μαυροειδής, Σάκοτα 6 (1), Μιλόσεβιτς 9 (11 ριμπ. – 3 κλεψ.), Καλαμπόκης 9 (2 τριπ. – 4 ασ), Σαρικόπουλος.