ΚΑΟΔ – ΑΕΚ 66-77

Η ΑΕΚ επικράτησε με 77-66 του ΚΑΟΔ στη Δράμα στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, τερμάτισε στην πέμπτη θέση της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος και θα αντιμετωπίσει τον Άρη με μειονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ. Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας» στο ματς με τον ΚΑΟΔ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-3 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα, ενώ με επιμέρους σκορ 7-2 οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (15-5) στο 5’. Ο Θοδωρής Ζάρας μείωσε σε 17-11 στο 9’. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-13. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Καρλ Ίνγκλις (22-13).

Οι Δραμινοί πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 7-2 και ροκάνισαν τη διαφορά στους 4 πόντους (24-20) στο 13’. Όμως η ΑΕΚ απάντησε με δικό της σερί 15-0 για το 39-20 στο 17’. Με μία βολή του Γκάι Μισέλ και με ένα τρίποντο του Ροντ Όντομ η διαφορά έπεσε στους 15 πόντους (39-24). Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το 43-26.

Στην επανάληψη, ο Ζάρας και ο Όντομ μείωσαν σε 43-28 αφού πέτυχαν από μία ελεύθερη βολή έκαστος, ωστόσο ο Τόμας Ντελινινκάιτις επανέφερε τη διαφορά στους 17 πόντους (45-28 στο 22’). Ο Ζάρας (με τέσσερις συνεχόμενους πόντους) και ο Όμπι Τρότερ (με δύο βολές) συνέβαλαν στο «ψαλίδισμα» της διαφοράς στους 11 πόντους (45-34 στο 24’) και σε ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων.

Η ΑΕΚ διατήρησε το δείκτη του σκορ σε διψήφια επίπεδα, ενώ ο Ζήσης Σαρικόπουλος ευστόχησε σε δύο βολές και έγραψε το 56-42, 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 8-3 οι Δραμινοί έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (59-50), αλλά ο Σκότι Ουίλμπεκιν με λέι απ έκανε το 61-50 στο 30’.

Με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» της αναμέτρησης ο Σαρικόπουλος με κάρφωμα σημείωσε το 63-50 για να ακολουθήσει ένα σερί 5-0 του ΚΑΟΔ για το 63-55 στο 32’. Μάλιστα, οι Δραμινοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 6-3 και μείωσαν σε 66-61 στο 26’.

Όμως, με νέο σερί 8-0 η «Βασίλισσα» αύξησε εκ νέου τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (74-61 στο 38’). Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα κράτησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Καρακατσούνης – Παναγιώτου

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 26-43, 50-61, 66-77.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρότερ 10, Χάρις 4 (6 ριμπ.), Γεωργάκης 2, Άτκινς 2, Όντομ 12 (2 τριπ., 9 ριμπ.), Σπυριδωνίδης 2, Μισέλ 4, Ζάρας 15 (1), Λο 5 (1), Χρυσικόπουλος 4, Τσαλδάρης 3, Παπαμακάριος 3 (1).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 5 (1), Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 10 (7 ριμπ.), Κασελάκης, Χέρστον 11 (1), Σαρικόπουλος 12 (5 ριμπ.), Αθηναίου 9 (1), Μιλόσεβιτς 14 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Ίνγκλις 8 (2).