Γαλατασαράι – ΑΕΚ 89-65

Κακή εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ στην Κωνσταντινούπολη.

Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα ηττήθηκε 89-65 από την Γαλατασαράι στην 2η αγωνιστική για τον 6ο όμιλο της πρώτης φάσης του Eurocup. Πρώτοι σκόρερ για τη «Βασίλισσα» οι Μαυροκεφαλίδης και Σάκοτα με 20 πόντους.

Η Γαλατασαράι με το ξεκίνημα του αγώνα πήρε προβάδισμα στο σκορ (4-0), ωστόσο η ΑΕΚ με γκολ – φάουλ του Κάρτερ (4-3) απάντησε στο πρώτο λεπτό του αγώνα.  Οι Τούρκοι με τους Λάσμε και Γκριν αύξησαν ξανά τη διαφορά  (8-3). Σάκοτα και Χέρστον με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα έφεραν την ΑΕΚ σε απόσταση δύο πόντων (11-9) στα μισά της πρώτης περιόδου, ωστόσο η Γαλατασαράι με υπέρ της επιμέρους σκορ 11-2 πήρε «κεφάλι» έντεκα πόντων (22-11) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Γαλατασαράι έκανε σερί 9-0 (31-11). Η ΑΕΚ με σερί 5-0 μείωσε για το 31-16 και στα μισά της δεύτερης περιόδου ο Σάκοτα με τρίποντο έκανε το 33-19. Οι Τούρκοι με σερί 11-0 ανέβασαν ξανά την διαφορά (44-19) τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.  Με επιμέρους σκορ 8-4 υπέρ της ΑΕΚ, η τούρκικη ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με το 48-27.

Με την έναρξη της επανάληψης η «Βασίλισσα»  με σερί 10-0 μείωσε τη διαφορά στους έντεκα πόντους (48-37), με την Γαλατασαράι να απαντάει με το δικό της 14-0 σερί (64-37) με το τέλος και της τρίτης περιόδου.

Στη τελευταία «πράξη» του αγώνα και στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 70-46 με τα τελευταία λεπτά του αγώνα να κυλούν διαδικαστικά  και την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα με 89-65.

Τα δεκάλεπτα:  22-11, 48-27, 64-37, 89-65

Διαιτητές:  Σούλγκα, Βοίνοβιτς, Μπάλακ

Γαλατασαράι: (Εργκίν Αταμάν):  Σιλμπ 10, Μίτσοφ 2, Γκιουλέρ 5 (1), Μακ Κόλουμ 25 (3 τρι. – 6 ασ), Γκριν 10 (2), Εντζέ, Καντεκίν, Κοκσάλ 21 (5),  Αράρ 3, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 4, Ντόρσει 9 (12 ριμπ.)

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 2 (5 ασ), Κάρτερ 5 (7 ριμπ.), Σκραμπ, Ουόρεν 5 (1), Χέρστον 8, Σάκοτα 20 (6), Καλαμπόκης, Άτιτς 2, Μιλόσεβιτς 3 (6 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 20 (1 τρ. – 10 ριμπ.), Aνοσίκε.