Χάποελ – ΑΕΚ 82-78

Πάλεψε σκληρά με ελλείψεις (Σάκοτα και Κάρτερ) αλλά λύγισε στο τέλος η «Βασίλισσα» απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ, καθώς ηττήθηκε με 82-78 στο Ισραήλ. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ στο Jerusalem Payis Arena.

cΗ ΑΕΚ με το ξεκίνημα της αναμέτρησης «έτρεξε» σερί 4-0, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 για το 6-4 στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 10-7 η Χάποελ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-11) στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 15-9 οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα έντεκα πόντων με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα «έτρεξε» επιμέρους σκορ 10-4 (6 πόντους Χέρστον, 4 πόντους Καλαμπόκης) και μείωσε στους πέντε πόντους (35-30). Τζάνινγκ με τρίποντο και Χέρστον με δίποντο έκαναν το 38-32 στο 17ο λεπτό. Με επιμέρους 5-5, η διαφορά παρέμεινε στους πέντε πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 7-5 μείωσε στους τέσσερις πόντους (48-44), στα μισά της τρίτης περιόδου. Ρόουλαντ και Μαυροκεφαλίδης με δίποντα έκαναν το 50-46, στο 26ο λεπτό. Οι Ισραηλινοί με σερί 4-0 ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (54-46), τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 9-7, η ΑΕΚ μείωσε στους έξι πόντους (61-55), στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα η Χάποελ «έτρεξε» σερί 4-0 ανεβάζοντας τη διαφορά στους δέκα πόντους (65-55). Μαυροκεφαλίδης και Μιλόσεβιτς με διαδοχικά τρίποντα μείωσαν για το 67-63, στο 34ο λεπτό. Με επιμέρους σκορ 4-4, η διαφορά παρέμεινε στους πέντε πόντους (71-67), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Καλαμπόκης με τρίποντο μείωσε στους δύο πόντους (74-72). Κατσίβελης και Ντάνκαν έκαναν το 78-74, ένα λεπτό και εικοσιτρία δευτερόλεπτα για τη λήξη της αναμέτρησης, με τη Χάποελ να παίρνει τη νίκη με 82-78.

Διαιτητές: Ντοζάι (Κροατία), Σίλβα (Πορτογαλία), Βογίνοβιτς (Μαυροβούνιο)

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 43-37, 61-55, 82-78

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Ντάνι Φράνκο): Ντάνκαν 4, Γκάφνι, Ρόουλαντ 17 (1 τριπ. – 7 ασ), Ελιάχου 22 (8 ριμπ.), Χαλπερίν 9 (1), Τιμόρ, Σμιθ 14 (1 τριπ. – 9 ριμπ.), Τζάνιγκ 16 (4), Φίσερ.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 3, Άτιτς, Σκραμπ, Κατσίβελης 9 (6 ασ. – 4 κλεψ.), Καλαμπόκης 15 (2), Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 8 (2 τριπ. – 8 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 16 (2 τριπ. – 9 ριμπ. – 6 ασ.), Σαρικόπουλος 2, Μαυροειδής 15.