Αρκαδικός – ΑΕΚ 74-78

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, καθώς επικράτησε 78-74 του Αρκαδικού στο Κλειστό Γυμναστήριο Τρίπολης. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Mε το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 5-4. Ο Ντούσαν Σάκοτα με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (8-4). Με την συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών ο Χέρστον με νέο τρίποντο έκανε το 11-6 για την ΑΕΚ. Με επιμέρους σκορ 15-14 η «Βασίλισσα» κράτησε τη διαφορά των έξι πόντων (26-20) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Αρκαδικός με επιμέρους σκορ 14-3 πέρασε μπροστά (34-29), στο 15ο λεπτό. Η ΑΕΚ με δίποντο του Παπαντωνίου και τρίποντο του Σάκοτα ισοφάρισε 34-34, δύο λεπτά για το ημίχρονο. Με επιμέρους σκορ 7-6 οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (41-40) με το τέλος του ημιχρόνου.

Το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς με επιμέρους σκορ 9-5 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου πήρε ξανά… κεφάλι στο σκορ (49-46). Ο Ντούσαν Σάκοτα με νέο τρίποντο έκανε το 52-46, στα μισά της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 6-4 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (58-50), με το τέλος της τρίτης «πράξης» του αγώνα.

Ο Αρκαδικός με επιμέρους σκορ 5-2 μείωσε στους πέντε πόντους (60-55), με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Η ΑΕΚ με σερί 5-0 (Μαυροειδής δίποντο, Καλαμπόκης  τρίποντο) έκανε το 65-55, έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.  Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 7-0 για το 65-62 και με επιμέρους σκορ 4-2 μείωσαν στον πόντο (67-66), ένα λεπτό και τριανταέξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα.

Με επιμέρους σκορ 8-8 (διαδοχικές βολές) η διαφορά παρέμεινε στον ένα πόντο για την ΑΕΚ (75-74), οκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να ευστοχεί σε τρεις βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο και να γράφει το τελικό 78-74.

*Στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γιούρι Ζντοβτς έστειλε στα αποδυτήρια τον Κούπερ.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μπήτης, Γεωργιάδης

Δεκάλεπτα: 20-26, 41-40, 50-58, 74-78

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Μπράουν 8 (1), Καλλινικίδης 6 (1), Καββαδάς 16 (10 ριμπ.), Βαν Όστρομ 21, Καραμαλέγκος, Κωνσταντίνου, Κοψαύτης 5 (1), Στεφανίδης 3, Νούτινεν 12 (2), Τζουγκαράκης 3.

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Κούπερ 4, Χέρστον 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 20 (2 τρ. – 7 ριμπ.), Κατσίβελης, Μαυροειδής 13, Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 13 (3 τρ. – 4 ασ), Μιλόσεβιτς 5 (1), Κάρτερ 5 (1), Σαρικόπουλος 2, Καλαμπόκης 8 (2).