Άρης – ΑΕΚ 77-76

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 77-76 από τον Άρη για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο «Nick Galis Hall». O Τζέι Κόβαν Μπράουν με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Mε την έναρξη της αναμέτρησης οι δύο ομάδες «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 4-4. Δημήτρης Μαυροειδής και Ντούσαν Σάκοτα με δίποντα έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ΑΕΚ (8-4) και ο Χέρστον με δίποντο έκανε το 10-4, με την συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών.  Με επιμέρους σκορ 12-8, οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους δύο πόντους (18-16), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 4-3, κράτησε την υπέρ διαφορά της (22-19), ωστόσο, έχασε τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη από τον αγώνα, καθώς οι διαιτητές είδαν φλόπινγκ και τον απέβαλαν με δεύτερη τεχνική ποινή.  Με σερί 6-0 η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα εννέα πόντων (30-21), στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.  Ο Μαρκ Κάρτερ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +10 (35-25), πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 12-12, η ΑΕΚ κράτησε το +10 (47-37) με το τέλος του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 μείωσαν στους έξι πόντους (47-41), στο 24ο λεπτό.  Ο Μιλόσεβιτς με δύο εύστοχες βολές και ο Καλαμπόκης με δίποντο απάντησαν για το 51-41, πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 9-9, η διαφορά των δέκα πόντων υπέρ της ΑΕΚ παρέμεινε με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο Άρης με σερί 6-0 μείωσε στους τέσσερις πόντους (60-56) και με επιμέρους σκορ 10-4 πέρασε μπροστά (66-64), πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Σάκοτα με τρίποντο έκανε το 72-70 και ο Χάγκινς με δίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (74-70) στους γηπεδούχους, δύο λεπτά και δεκαέξι δευτερόλεπτα για το τέλος. Η ΑΕΚ με σερί 4-0 μείωσε στον πόντο (75-74), πενήντα δύο δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Ο Μπράουν με δίποντο ισοφάρισε (76-76), δεκαοκτώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ωστόσο, ο Χάγκινς με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 77-76.

Διαιτητές:  Κορομηλάς, Καρακατσούνης, Μπήτης

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-47, 50-60, 77-76

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος 15 (3), Τσούπκοβιτς 3, Γουάιτ 7 (2), Γουότερς 11, Ζάρας 2, Χάγκινς 12, Κοέν 12 (3), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Μακνίλ 6 (5 ασ), Δίπλαρος.

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 1, Μπράουν 14, Χέρστον 5 (1 τριπ. – 6 ριμπ.), Γκριν 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 7 (1 τριπ. – 3 κλεψ.), Μαυροειδής 4 (8 ριμπ.), Σάκοτα 9 (1), Μιλόσεβιτς 13 (1 τριπ. – 6 ριμπ.), Καλαμπόκης 2, Σαρικόπουλος 5 (5 ριμπ.).