Άρης – ΑΕΚ 74-69

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 74-69 από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο στην τρίτη αναμέτρηση της τρίτης φάσης των πλέι οφ Basket League ΣΚΡΑΤΣ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 2-1 τη σειρά. Ο Μαρκ Κάρτερ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα ο Άρης «έτρεξε» επιμέρους σκορ 5-0.  Κάρτερ και Μαυροειδής με δίποντα μείωσαν (5-4) στο 3ο λεπτό. O Χέρστον με δίποντο έκανε το 9-8, στα μισά της πρώτης περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 10-7, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ (18-16), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Χέρστον με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην AEK (22-16), με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Μαρκ Κάρτερ με τρίποντο συνέχισε το σερί για το 25-16. Οι γηπεδούχοι με σερί  4-0 μείωσαν (25-20), στο 13ο λεπτό. Ο Μπράουν με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 31-22, πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 8-5, οι γηπεδούχοι μείωσαν (36-30), με το τέλος του ημιχρόνου.

O Μιλόσεβιτς με τρίποντο έκανε το 39-30 με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και ο  Χέρστον επίσης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +10 για την ΑΕΚ (42-32). Οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 μείωσαν (42-36), στο 23ο λεπτό. Ο Χέρστον με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 47-36, έξι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 13-7, ο Άρης μείωσε στους πέντε πόντους (54-49), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με επιμέρους σκορ 3-3 η διαφορά παρέμεινε στο +5 για την ΑΕΚ (57-52), με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Με σερί 4-0 ο Άρης μείωσε στον πόντο (57-56). Ο Έρικ με δίποντο έκανε το 59-56 στο 33ο λεπτό.  Ο Άρης με δύο εύστοχες βολές του Μακνίλ πήρε προβάδισμα (60-59), πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Μπράουν με τρίποντο ισοφάρισε (62-62), στο 36ο λεπτό.  Ο Σίμτσακ με δύο βόλες ανέβασε τη διαφορά για τον Άρη (68-64), ένα λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα, με τον Μακνίλ να ευστοχεί σε μία βολή στο τέλος, παρά την προσπάθεια του Κάρτερ να μειώσει, για το τελικό 74-69. Η σειρά των αγώνων συνεχίζεται το Σάββατο (28/05, 19:00), στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σχινάς, Σταματόπουλος

Τα δεκάλεπτα:  16-18, 30-36, 49-54, 74-69

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6 (2), Φλιώνης 2, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 7 (1), Ζάρας 6, Κοέν 11, Μούρτος 3, Σίμτσακ 22, Μακνίλ 15 (1 τριπ. – 8 ασ).

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς):  Μιλοσέβιτς 8 (2 τριπ. – 13 ριμπ.), Μωραϊτης, Χέρστον 16 (2), Καλαμπόκης 5, Κάρτερ 18 (4), Μπράουν 14 (2), Έρικ 6, Μαυροειδής 2, Σαρικόπουλος, Τσαλμπούρης.