Άρης – ΑΕΚ 67-77

Με επιβλητική εμφάνιση και άμυνα… μπετόν στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ επικράτησε 77-67 του Άρη στο Αλεξάνδρειο και έκανε το μπρέικ στη σειρά των αγώνων της τρίτης φάσης των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Τζέι Κόβαν Μπράουν που σημείωσε 20 πόντους για τη «Βασίλισσα».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ με τρίποντο του Σάκοτα πήρε προβάδισμα 3-2. Οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 προηγήθηκαν 8-3 στο 3ο λεπτό.  Ο Μαυροειδής με δίποντο μείωσε 8-5. Με επιμέρους σκορ  15-8, ο Άρης πήρε διαφορά δέκα πόντων (23-13), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με επιμέρους σκορ 5-3, οι γηπεδούχοι έκαναν το 28-16, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. O Kαλαμπόκης με δίποντο μείωσε 31-18 και ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 33-21, πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 10-7, ο Άρης πήγε με προβάδισμα δεκαπέντε πόντων (43-28), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Σάκοτα με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 43-33 με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Άρης με επιμέρους σκορ 7-1 έκανε το 50-34, στο 24ο λεπτό.  Ο Μπράουν με δίποντο μείωσε για το 50-36, στο 25ο λεπτό και ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έφερε τη διαφορά στους έντεκα πόντους (52-41) στο 27ο λεπτό.  Το σερί της ΑΕΚ συνεχίστηκε με τον Κάρτερ να μειώνει στους επτά (52-45), ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 7-5, η διαφορά παρέμεινε στο +7 για τον Άρη (57-50), με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Χέρστον και Μπράουν με τρίποντα μείωσαν στους τρεις πόντους (61-58), στο 33ο λεπτό. Ο Μπράουν με δίποντο συνέχισε το επιθετικό σερί της ΑΕΚ μειώνοντας στον πόντο τη διαφορά (61-60), στο 34ο λεπτό.

Με νέα τρίποντα Σάκοτα και Μιλόσεβιτς έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ (66-61), τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Αμερικανός γκαρντ με νέο τρίποντο έκανε το 71-67, ένα λεπτό και σαράντα δευτερόλεπτα για το φινάλε του αγώνα με τους Σάκοτα και Μπράουν με εύστοχες βολές να διαμορφώνουν το τελικό 77-67. H προσπάθεια της ΑΕΚ συνεχίζεται το Σάββατο (21/05, 19:00) στον δεύτερο αγώνα της σειράς με τον Άρη στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.

Διαιτητές:  Πηλοϊδης, Καρακατσούνης, Σώμος

Τα δεκάλεπτα:  23-13, 43-28, 57-50, 67-77

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος 4, Τσούπκοβιτς 5, Γουάιτ 15 (1), Γουότερς 12 (2), Ζάρας 4, Κοέν 4, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, Μακνίλ 11.

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Σάκοτα 15 (3), Μιλοσέβιτς 13 (2 τριπ. – 9 ριμπ), Μωραϊτης, Κατσίβελης  5 (1), Χέρστον 5 (1), Κάρτερ 10, Μπράουν 20 (4 τριπ. – 4 ασ. – 6 ριμπ.), Έρικ 1, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 6, Σαρικόπουλος.