Απόλλων Π. Carna – ΑΕΚ 59-77

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Basket League η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 77-59 του Απόλλωνα στο Κλειστό της Περιβόλας. Ο Μάικλ Ντίξον με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 6-0, με έξι πόντους του Δημήτρη Μαυροειδή. Ο Βασιλειάδης με τρίποντο έκανε το 11-6, στο 4’. Με σερί 5-0 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (11-11), πέντε λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 13-9, η AEK πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (24-20), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι με σερί  5-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ 25-24, με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Σάκοτα με δίποντο και ο Ούκιτς με τρίποντο έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (29-25), πέντε λεπτά για το ημίχρονο. Με επιμέρους σκορ 10-6, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (35-35), με το τέλος του ημιχρόνου.

Με επιμέρους σκορ 5-2 η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα (40-37), στο 23’.  Ο Ντίξον με τρίποντο και ο Σάκοτα με δύο εύστοχες βολές ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (47-39), στο 26’. Με επιμέρους σκορ 12-10, η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα (57-51), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Μιλόσεβιτς με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά  στο +10 για την ΑΕΚ (61-51), με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα. Ο Ντίξον με δίποντο έκανε το 66-55, στο 34’ και ο Μιλόσεβιτς με δίποντο το 70-57, στο 37’.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ντίξον να ευστοχεί σε τρίποντο και να διαμορφώνει το τελικό 77-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 35-35, 51-57, 59-77

Διαιτητές: Γκόντας, Παπαπέτρου, Συμεωνίδης

Απόλλων: (Μέξας):  Τζόουνς 13, Βεργίνης 11 (1), Διαμαντάκος  1, Κουζέλογλου 5 (1), Καλινόσκι 6, Ράσελ 9 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Σλαφτσιάκης 1, Τσιάρας 13 (1), Μπαζίνας.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 8 (1), Σάκοτα 4, Μιλόσεβιτς 8 (9 ριμπ.), Ντίξον 19 (3), Βασιλειάδης 6 (1), Χαριτόπουλος 2, Όουενς 2, Ιβάνοβιτς 6 (1), Λαρεντζάκης, Μαυροειδής 12, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 10 (2 τρ. – 6 ριμπ.).