Αναγεννημένη η «Βασίλισσα» (85-56)

Αναγεννημένη εμφανίστηκε η ΑΕΚ, παρά τις σοβαρές της απουσίες επιβλήθηκε 85-56 της Αναντολού Εφές στο πρώτο της επίσημο φιλικό μπροστά στον κόσμο της στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας» ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους.

Η ΑΕΚ με την έναρξη της αναμέτρησης πήρε προβάδισμα στο σκορ με ένα σερί 11-5 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Παρά την προσπάθεια της Εφές να μειώσει την διαφορά, οι παίκτες της «Βασίλισσας»  τελείωσαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους 23-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα ανέβασε κι άλλο τον ρυθμό του αγώνα, αυξάνοντας παράλληλα την διαφορά στους 21 πόντους με το σκορ στην ανάπαυλα να βρίσκεται στο 46-25.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε και στην επανάληψη με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ παρά το 12-0 σερί των Τούρκων. Η 3η περίοδος έκλεισε με το υπέρ 61-49.

Η τελευταία «πράξη» του αγώνα κύλισε διαδικαστικά. Η «Βασίλισσα» κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης παίζοντας σπουδαία άμυνα απέναντι στην Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς με το αποτέλεσμα να μην είναι το μείζον θέμα, όσο ο συμβολισμός της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Σώμος, Ψαριανός

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 46-25, 61-49, 85-56

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 8 (2), Σκραμπ 10 (1), Ουόρεν 12 (2), Μωραϊτης 1, Παύλος, Χέρστον 15, Κατσίβελης 7 (1), Σαρικόπουλος 4 (8 ριμπ.), Mιλόσεβιτς 8 (11 ριμπ. – 5 ασ), Μαυροκεφαλίδης 20 (1 τρ. – 10 ριμπ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τάιους 5, Μπράουν 8, Οσμάν, Μπατούκ 3 (1), Σάριτς 12 (2), Κορκμάζ 2, Ουλουμπάι, Γκρέιντζερ 3, Ερτέλ 5, Ντίμπλερ 9 (3), Ντάνστον 4, Ντουβερίογλου 5.