AEK – Ρέθυμνο Cretan Kings 80-62

Το 5Χ5 στο πρωτάθλημα Stoiximan.gr Basket League πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 80-62 του Ρεθύμνου στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Κώστας Βασιλειάδης με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 5-0.  Ο Βασιλειάδης με δίποντο και ο Μιλόσεβιτς με γκολ – φάουλ έκαναν το 10-0 στο 3’. Το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» συνέχισαν Μιλόσεβιτς και Γουίλιαμς με τρίποντα για το 16-2 στο 5’. Με επιμέρους σκορ 11-9, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 12 πόντους (25-13), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με επιμέρους σκορ 6-5, η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά στο +13 (31-18), στο 13’. Ο Σάκοτα με τρίποντο έκανε το 34-22, στο 14’ και ο Ούκιτς με δίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +14 (37-23), πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 11-7, το Ρέθυμνο μείωσε στο +11 (45-34), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με επιμέρους σκορ 9-2 το Ρέθυμνο μείωσε στους τέσσερις πόντους (47-43), στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους και ισοφάρισαν (47-47), στο 24’. Ο Γουίλιαμς με δύο εύστοχες βολές και ο Ντίξον με τρίποντο έδωσαν το προβάδισμα στην ΑΕΚ (52-47), τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.  Με επιμέρους σκορ 5-4, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα έξι πόντων (57-51), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής με έξι συνεχόμενους πόντους και ο Ούκιτς με δύο ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (65-51), στο 35’.  Ο Γουίλιαμς με δίποντο και ο Βασιλειάδης με τρίποντο συνέχισαν το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» (70-53), τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα με τον Ούκιτς με τρίποντο να διαμορφώνει το τελικό 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 45-34, 57-51, 80-62

Διαιτητές: Σώμος, Δεσλής, Ξενικάκης

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς  12 (2 τρ. – 4 ασ. – 2 κλεψ.), Σάκοτα 10 (2), Βασιλειάδης 15 (2 τρ. –  4 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 9 (1 τρ. – 9 ριμπ.), Ντίξον 11 (1τρ. – 7 ασ. – 4 κλεψ.), Λαρεντζάκης, Φάλκερ 2, Μωραίτης, Μαυροειδής 7 (2 κλεψ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 12 (1), Τσαλμπούρης.

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου 4, Άρλοντ 15 (1), Φιτζπάτρικ 15, Τάλτον 8, Καμπερίδης 2, Εβάλντας 2, Γιαννόπουλος 5, Κράβιτς 11 (16 ριμπ.), Έντουαρντς.