AEK – ΠΑΟΚ 78-83

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 83-78 από τον ΠΑΟΚ για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 6-3, χάρις σε τρίποντα των Μπράουν και Κάρτερ. Ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο έκανε το 8-5 στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 16-11, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (24-16), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Μιλόσεβιτς με κάρφωμα έκανε το 26-16, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο ίδιος παίκτης με δίποντο και ο Σάκοτα με τρίποντο διεύρυναν το σερί της ΑΕΚ για το 31-18, στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 15-10, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (41-33), με το τέλος του ημιχρόνου.

Με επιμέρους σκορ 5-5, η διαφορά παρέμεινε στο +8 για την ΑΕΚ με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε για το 46-41. Μπράουν και Μαυροειδής με δίποντα «έτρεξαν» σερί 4-0 για την ΑΕΚ (50-41), στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 11-11, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα εννέα πόντων (61-52), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 7-3 μείωσε στους πέντε πόντους με την έναρξη της τελευταίας περιόδου.  Ο Μπράουν με μία εύστοχη βολή έκανε το 65-60, έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.  Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 ισοφάρισαν (65-65), στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο και ο Μπράουν με μία εύστοχη βολή έκαναν το 73-73, ένα λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα για το τέλος.

Ντούβνιακ και Μαυροκεφαλίδης ένα λεπτό πριν το φινάλε ευστόχησαν σε δίποντα για το 75-75. Τα τελευταία δευτερόλεπτα κύλισαν με βολές εκατέρωθεν, με τον Βασιλειάδη να διαμορφώνει το τελικό 83-78 για τον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Γκόντας, Φούφης, Ψαριανός

Τα δεκάλεπτα:  24-16, 41-33, 61-52, 78-83

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 13 (3), Μιλοσέβιτς 9 (1), Γκριν, Κατσίβελης 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 19 (1 τριπ. – 6 ριμπ.), Κάρτερ 8 (1), Μπράουν 10 (1 τριπ. – 6 ασ), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 10 (2), Έρικ, Μαυροειδής 4.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Βασιλειάδης 17 (4), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 16 (2), Κώττας, Ντούβνιακ 9 (1), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 21 (1), Κλάντον 9.