ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 65-53

Με «όπλο» την άμυνα της η ΑΕΚ επιβλήθηκε 65-53 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και έκανε ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Η AEK με το ξεκίνημα του αγώνα πήρε προβάδισμα στο σκορ κάνοντας ένα γρήγορο σερί 5-0 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα με τρίποντο του Καλαμπόκη και δίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη. Στα μισά της πρώτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το σκορ (7-5),  ωστόσο η «Βασίλισσα» με τέσσερις πόντους του Μιλόσεβιτς και δύο από τον Μαυροκεφαλίδη αύξησε ξανά την διαφορά της και με επιμέρους σκορ 8-6 η ΑΕΚ πήρε «κεφάλι» με 15-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα (17-15).  Η ΑΕΚ απάντησε στο σερί του ΠΑΟΚ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (22-22) στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου πέρασε μπροστά στο σκορ (29-28) με τρίποντο του Φιλ Σκραμπ.  Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου αύξησαν κι άλλο την διαφορά από τους Θεσσαλονικείς φτάνοντας στο υπέρ τους 36-28 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να φτάνει την διαφορά στους οκτώ πόντους (38-30) με δίποντο από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 5-0 (38-36), ωστόσο ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο ξανά επανέφερε την διαφορά στους πέντε πόντους.  Οι Θεσσαλονικείς με σερί 5-0 ισοφάρισαν (41-41) στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες με ένα επιμέρους σκορ 7-4 ολοκλήρωσαν την τρίτη «πράξη» του αγώνα (48-45).

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο του αγώνα και με σερί 5-0 από δίποντο του Καλαμπόκη και τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη πήρε «κεφάλι» έξι πόντων στο σκορ (53-47). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με δύο τρίποντα ισοφάρισε έξι λεπτά πριν την λήξη του αγώνα (53-53).  Με επτά πόντους του Μαυροκεφαλίδη και τρεις εύστοχες βολές του Μιλόσεβιτς  η «Βασίλισσα»  βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ με δέκα πόντους (63-53) τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλισαν διαδικαστικά με την ΑΕΚ να παίζει εξαιρετική άμυνα και να αυξάνει κι άλλο την διαφορά της +12 για το τελικό 65-53.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ψαριανός, Δεσλής

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 36-28, 48-45, 65-53

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 7 (5 ασ), Σκραμπ 10 (2), Ουόρεν 4, Κάρτερ, Σάκοτα 2, Χέρστον, Καλαμπόκης 5 (1), Mιλόσεβιτς 16 (2 τριπ. – 11 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 18 (2 τριπ. – 12 ριμπ.), Ανοσίκε 3.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 4, Λιάπης, Βασιλειάδης 22 (6), Κακαρούδης 8, Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Κόττας, Ντούβνιακ 3 (1), Μάρκοβιτς 2, Μπάλαμπαν 4.