AEK – ΠΑΟΚ 61-54

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε 61-54 του ΠΑΟΚ για την τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Ο Δημήτρης Μαυροειδής με 10 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 4-2. Ο Κατσίβελης με δίποντο έκανε το 6-2 στο 3ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 ισοφάρισε (6-6), πέντε λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ  8-7, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα (14-13), με το τέλος της πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Καλαμπόκης με τρίποντο έκανε το 17-15, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Μιλόσεβιτς με νέο τρίποντο έκανε το 20-17, στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης και Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 22-20, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 7-7 η διαφορά παρέμεινε στο +2 για την ΑΕΚ (29-27), με το τέλος του ημιχρόνου.

Με τρεις πόντους του Δημήτρη Μαυροειδή η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (32-27), με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-0 ισοφάρισαν (32-32), στο 23ο λεπτό. Με γκολ – φάουλ ο Μιλόσεβιτς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ (37-35) στο 25ο λεπτό.  Με επιμέρους σκορ 7-4, η ΑΕΚ πήρε διαφορά έξι πόντων (45-39), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Μπράουν με δίποντο και ο Έρικ με κάρφωμα ανέβασαν τη διαφορά στο +10 για την ΑΕΚ (49-39), με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 54-41, στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης.  Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 μείωσαν στους οκτώ πόντους (54-46), έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Με νέο σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 56-51, ένα λεπτό και δέκα δευτερόλεπτα για το τέλος, ωστόσο ο Μαυροκεφαλίδης με πέντε συνεχόμενους πόντους από εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 61-54.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Καρακατσούνης, Σταματόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 29-27, 45-39, 61-54

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 2, Μιλοσέβιτς 8 (1 τριπ. – 6 ριμπ.), Γκριν, Κατσίβελης 4, Χέρστον 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Κάρτερ 9, Μπράουν 7 (1 τριπ. – 3 ασ), Έρικ 4 (6 ριμπ.), Καλαμπόκης 7 (1), Μαυροειδής 10 (11 ριμπ.).

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 22 (3), Χάτσερ, Λιάπης, Κακαρούδης 2, Δέδας 3, Μαργαρίτης 5 (1), Ντούβνιακ 4 (1), Μάρκοβιτς 8 (1), Χάτσερ 4 (9 ασ), Κλάντον 6, Κώττας.