ΑΕΚ – ΠΑΟ 64-67

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 67-64 από τον Παναθηναϊκό για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας»

Με την έναρξη του αγώνα ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» επιμέρους σκορ 7-4. Ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο ισοφάρισε (7-7) στο 3ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 8-4 ανέβασαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (15-11), τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Μαλίκ Χέρστον με τρίποντο και Κάρτερ με δύο εύστοχες βολές έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ (16-15) και ο Μαυροειδής με δύο βολές κράτησε το προβάδισμα (18-17), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Καλαμπόκης με δίποντο έκανε το 20-18 για την ΑΕΚ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 5-5 η ΑΕΚ κράτησε την υπέρ διαφορά της (25-23), στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Με σερί 4-0 η «Βασίλισσα» ανέβασε της διαφορά στους έξι πόντους (29-23), ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 4-0 για το 29-27, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 10-8, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (37-37), με το τέλος του ημιχρόνου.

Με επιμέρους σκορ 2-2 στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου το σκορ παρέμεινε ισόπαλο (39-39). Ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ και ο Παπαγιάννης απάντησε για το 41-41. Στα μισά της τρίτης περιόδου ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε ξανά προβάδισμα στη «Βασίλισσα» (43-41).  Με επιμέρους σκορ 8-8 η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα της (50-49), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

O Δημήτρης Μαυροειδής με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (54-49), με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 5-0 και ισοφάρισαν (54-54), επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Φελντέιν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, ωστόσο, ο Χέρστον με κάρφωμα έκανε το 58-57, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Με σερί 6-0 οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (63-58) στο 37ο λεπτό.  Ο Ντούσαν Σάκοτα με τρίποντο μείωσε στους τρεις πόντους (66-63), ένα λεπτό και τριανταοκτώ δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα, και ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 67-64 με μία εύστοχη βολή.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Καρακατσούνης, Μητσόπουλος.

Δεκάλεπτα: 18-17, 37-37, 50-49, 64-67

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Κούπερ 5 (1 τριπ. – 8 ασ – 8 ριμπ.), Σάκοτα 6 (1), Χέρστον 9 (1), Μιλόσεβιτς 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 17, Κάρτερ 4, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 8 (2), Μαυροειδής 8 (6 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 4, Παππάς 8 (1), Φελντέιν 15 (2), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 7, Καλάθης 12 (2 τριπ. – 9 ασ), Παπαγιάννης 8, Κούζμιτς 1.