ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 62-70

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 70-62 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και γνώρισε την όγδοη φετινή της ήττα στο Πρωτάθλημα. Ο Ποπς Μενσά – Μπονσού με 18 πόντους (είχε και 11 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ για την «Βασίλισσα».

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 7-1 στο 4’, χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο του Καρλ Ίνγκλις. Με σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε 7-5 στο 5’, ενώ ο Νέλσον με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 9-9, 2 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Ποπς Μενσά – Μπονσού έγραψε το 11-9, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με 15-11 έχοντας πραγματοποιήσει σερί 6-0. Ο Μαλίκ Χέρστον με δύο βολές μείωσε σε 15-13 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Εστεμπάν Μπατίστα ανέβασε ξανά την διαφορά στους 4 πόντους (19-15 στο 14’), αλλά η ΑΕΚ με σερί 4-0 έφερε το ματς στα ίσια (19-19 στο 15’).

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-5 και πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 27-24, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να απαντά με εύστοχο τρίποντο (27-27). Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει το 28-27, υπέρ της ΑΕΚ. Στην επανάληψη, οι «πράσινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 14-2 και απέκτησαν διψήφια διαφορά (41-30), ενώ απέμεναν 4 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα για την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου.

Με σερί 7-0 οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ροκάνισαν την διαφορά στους 4 πόντους (41-37) στο 28’. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί 7-0 για το 48-37 στο 29’. Ο Έι Τζέι Σλότερ διαμόρφωσε το 50-39 του 30’. Η τελευταία «πράξη» της αναμέτρησης ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ του Ντούσαν Σάκοτα (50-42).

Ο Σλότερ σκόραρε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 55-42 στο 33’. Μάλιστα, με επιμέρους σκορ 9-5 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 64-47 στο 37’. Με επιμέρους σκορ 12-4 η ΑΕΚ μείωσε σε 68-59 στο 39’. Ο Μενσά – Μπονσού (καλάθι και φάουλ) έγραψε το τελικό 70-62.

Διαιτητές: Κορομηλάς – Μάνος – Ταβουλαρέας

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 28-27, 39-50, 62-70.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 2, Σάκοτα 12 (2), Κασελάκης 5 (1), Χέρστον 12 (1), Σαρικόπουλος 4 (8 ριμπ.), Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς, Μενσά – Μπονσού 18 (11 ριμπ.), Ίνγκλις 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 12 (1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 3 (7 ριμπ.), Νέλσον 6, Παππάς 2, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 8 (2 τριπ., 6 ασισ.), Γκιστ 13 (1 τριπ., 5 ριμπ.), Μπατίστα 16 (10 ριμπ.), Παπαγιάννης.