ΑΕΚ – Ολυμπιακός 93-100

Η ΑΕΚ, που άξιζε τη νίκη, ηττήθηκε τελικά 100-93 στη δεύτερη παράταση από τον Ολυμπιακό για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. O Τζέι Κόβαν Μπράουν με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 7-2. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 ισοφάρισαν στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης (10-10).  Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με δίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ (12-10), στα μισά της πρώτης περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 11-10 υπέρ του Ολυμπιακού, η «Βασίλισσα» κράτησε το προβάδισμα (22-21), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Κατσίβελης και Όντομ με εύστοχα τρίποντα έκαναν το 25-24, με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και ο Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές κράτησε το προβάδισμα της ΑΕΚ (27-26), στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κατσίβελης με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ΑΕΚ (33-29), πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.  Με επιμέρους σκορ 10-9, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις πόντους (42-39), με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (45-39), με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Μαλίκ Χέρστον με δίποντο έκανε το 49-43, στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-0 μείωσαν στους δύο πόντους (49-47), με την συμπλήρωση 24ων λεπτών.  Ο Μαυροκεφαλίδης με τρεις εύστοχες βολές και ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκαναν το 52-50, πέντε λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 12-11, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα (62-61), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με επιμέρους σκορ 4-4, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα του (66-65), στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης.  Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 68-66 για την ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (73-68), πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Μπράουν με δύο βολές έκανε το 75-70 και με σερί 4-0 το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς μείωσε στους δύο πόντους (76-74), δύο λεπτά και δέκα δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Μπράουν με τρίποντο ισοφάρισε 77-77 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Μπράουν με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (80-77), με την έναρξη της παράτασης.  Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (87-83), ένα λεπτό και εικοσιένα δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Σπανούλης με δύο βολές ισοφάρισε 87-87 και το ματς πήγε για δεύτερη φορά στην παράταση.

Ο Μάντζαρης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό 90-87, με την έναρξη της δεύτερης παράτασης και ο Μαυροκεφαλίδης με μία βολή μείωσε 90-88.  Με τρίποντο ο Γκριν έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ 91-90, δύο λεπτά πριν το τέλος.  Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 πήραν διαφορά πέντε πόντων (96-91), με τον Σπανούλη να διαμορφώνει το τελικό 100-93.

Διαιτητές:  Γκόντας, Αναστόπουλος, Ψαριανός

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 77-77, 87-87 (1η παρ.), 93-100 (2η παρ.)

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Μπράουν 24 (4), Χέρστον 16 (2 τριπ. – 7 ριμπ.), Kατσίβελης 9 (3), Γκριν 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 22 (2 τριπ. – 16 ριμπ. – 6 ασ), Κάρτερ 1, Μαυροειδής 10 (8 ριμπ.), Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς 5, Καλαμπόκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Όντομ 7 (1), Χάντερ 15, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 26 (2 τριπ. – 9 ασ), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 8 (2), Γουόρικ 9, Χάκετ 5, Παπανικολάου 14 (1).