ΑΕΚ – Ολυμπιακός 75-89

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 89-75 από τον Ολυμπιακό για την Β’ Φάση των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 5-2. Ο Κάρτερ με δύο βολές μείωσε 8-4 στο 2ο λεπτό και ο Μπράουν έκανε το 11-6. Με σερί 7-0 η ΑΕΚ ισοφάρισε (13-13) στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 8-5, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα (21-18), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 23-18 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και ο Μπράουν με νέο δίποντο έκανε το 25-20 στο 12ο λεπτό. Η ΑΕΚ συνέχισε το σερί της και με τέσσερις πόντους του Χέρστον και τρίποντο του Κάρτερ έφτασε στο +11 (32-20) στο 14ο λεπτό. Με επιμέρους σκορ 11-9, η ΑΕΚ πήγε με προβάδισμα δέκα πόντων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Χέρστον με δύο εύστοχες βολές έκανε το 43-31 με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Μπράουν με δύο τρίποντα και Χέρστον με δίποντο συνέχισαν το σερί για το 50-33, στο 24ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 6-0 και μείωσαν (50-39), πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 16-11, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους έξι (61-55), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με σερί 7-0 ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ 62-61, στο 32ο λεπτό. Ο Μπράουν με μία εύστοχη βολή έκανε το 65-62 και ο Μιλόσεβιτς με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε για το 71-69, πέντε λεπτά για το φινάλε του αγώνα. Ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 14-4 έκανε το 85-73, με τον Κατσίβελη να διαμορφώνει το τελικό 89-75 και τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 3-0 στη σειρά των αγώνων της Β’ Φάσης των πλέι οφ.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Φούφης, Γκούμας

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 9 (3), Μιλοσέβιτς 7 (1 τριπ. – 6 ριμπ.), Κατσίβελης 2, Χέρστον 10, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 9 (1), Μπράουν 17 (2 τριπ. – 5 ασ), Έρικ, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 4 (6 ριμπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 9 (1), Σπανούλης 13 (3), Μιλουτίνοφ, Μάντζαρης 6 (2), Παπανικολάου 4, Χάντερ 6, Στρόμπερι, Αγραβάνης 8 (1), Πρίντεζης 11 (1), Ουόρικ, Χάκετ 18 (3 τριπ. – 5 ασ), Λοτζέσκι 14 (1).