AEK – Ντιναμό Σάσαρι 78-58

Την τρίτη της νίκη στο Basketball Champions League πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε 78-58 της Ντιναμό Σάσαρι στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Τζαουάντ Γουίλιαμς με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 9-2. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +10 (12-2), στο 3’. Με επιμέρους σκορ 15-11 η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα +14 (27-13), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Βασιλειάδης με τρίποντο έκανε το 30-13 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Ούκιτς και Βασιλειάδης συνέχισαν το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» για το 36-17, στο 13’. Ο Γουίλιαμς με νέο τρίποντο έκανε το 41-22, στο 17’. Με επιμέρους σκορ 6-4, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα +21 (47-26), με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο έκανε το 52-29, στο 24’ και ο Ούκιτς το 56-32, στο 26’. Με επιμέρους σκορ 6-4, η ΑΕΚ κράτησε το υπέρ της +22 (60-38), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Σάκοτα και Ντίξον με τρίποντα έκαναν το 66-44, στο 33’. Ο Ούκιτς με τον Ντίξον συνέχισαν το επιθετικό σερί της ΑΕΚ και με δίποντα έκαναν το 70-46, πέντε λεπτά πριν τον φινάλε της αναμέτρησης, με τον Σάκοτα να ευστοχεί σε δύο βολές και να διαμορφώνει το τελικό 78-58.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 60-38, 78-58

Διαιτήτες: Κόντε, Γκουριόν, Βογίνοβιτς

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 11 (1 τρ. – 8 ασ), Σάκοτα 10 (2), Βασιλειάδης 8 (2), Μιλόσεβιτς 7 (1 τρ. – 6 ριμπ.), Ντίξον 13 (1), Λαρεντζάκης 2 (7 ριμπ.), Φάλκερ 2, Μαυροειδής 10 (6 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 15 (3), Τσαλμπούρης.

Ντιναμό Σάσαρι (Πασκίνι): Όντομ 17 (1), Λέισι 4, Ντεβέκι, Σακέτι 5 (1), Λιντέκα 10, Σαβάνοβιτς 9, Κάρτερ, Στίπτσεβιτς 5 (1), Ολασένι 3, Μονάλντι 5 (1).