ΑΕΚ – Νεπτούνας 75-71

Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της, αφού επιβλήθηκε 75-71 της Νεπτούνας Κλαϊπέντα στο Κλειστό του ΟΑΚΑ για την τελευταία αγωνιστική του Eurocup. Η νίκη της Νίζνι επί της Γαλατασαράι ωστόσο την άφησε εκτός επόμενης φάσης. O Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η Νεπτούνας «έτρεξε» επιμέρους σκορ 7-3. Ο Ζήσης Σαρικόπουλος με δίποντο μείωσε 7-5, ωστόσο, ο Ζαβάτσκας με τρίποντο έφερε τη διαφορά στους πέντε πόντους (10-5) για τους Λιθουανούς.  Ο Μαλίκ Χέρστον με δύο εύστοχες βολές έκανε το 12-7 στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους 15-7 η «Βασίλισσα» πήρε προβάδισμα τριών πόντων με την λήξη της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 4-2 με δίποντα του Μαυροκεφαλίδη και του Καλαμπόκη πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (26-21).  Η Νεπτούνας με σερί 4-0 μείωσε στον πόντο (26-25), και στα μισά της περιόδου πέρασε μπροστά στο σκορ (31-29).  Ο Μιλόσεβιτς απάντησε με τρίποντο για το 32-31. Με επιμέρους σκορ 3-1 οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα 34-33, με το τέλος του ημιχρόνου.

Με γκολ – φάουλ ο Χέρστον ισοφάρισε (36-36) με την έναρξη της τρίτης περιόδου.  Η Νεπτούνας απάντησε με σερί 4-0 για το 40-36 και με επιμέρους σκορ 5-1 οι Λιθουανοί ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (45-37). Ο Γκραντ με γκολ – φάουλ έδωσε προβάδισμα έντεκα πόντων (51-40), στα μισά της τρίτης περιόδου.  Με επιμέρους 13-9 η ΑΕΚ μείωσε στους επτά με το τέλος της τρίτης περιόδου (60-53).

Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα «έτρεξε» επιμέρους σκορ 8-6 στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας «πράξης» και μείωσε στους πέντε πόντους (66-61). Ο Κάρτερ με δίποντο μείωσε στο πόντο (66-65). Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο και Κάρτερ με δίποντο έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ (70-67), δύο λεπτά πριν το φινάλε.  Ο Καλαμπόκης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 73-70 και ο Μαυροκεφαλίδης το 75-71 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Μπίριτσικ (Τουρκία), Ράιτερ (Γερμανία), Πουτένκο ( Ρώσια)

Τα δεκάλεπτα:  22-19, 33-34, 53-60, 75-71

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):  Παπαντωνίου 5 (1 τριπ. – 4 ασ), Σάκοτα 5, Χέρστον 9, Μιλόσεβιτς 7 (1), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (2 τριπ. – 9 ριμπ.), Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 1, Καλαμπόκης 7 (1), Μαυροειδής 2.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Νταίνιους Αντομάιτις):  Γιούιν 22 (2 τριπ. – 9 ασ), Σίκσνιους 4, Μαζέικα 11, Γκιρτζιούνας 5, Μπέιντερ 5 (1), Σαρακάουσκας 1, Ζαβάτσκας 11 (3), Γκραντ 9, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 3 (1).