AEK – Λιετκαμπέλις 65-59

Tην 5η συνεχόμενη νίκη στο BCL πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 65-59 της Λιετκαμπέλις στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Βινς Χάντερ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 3-2.  Ο Σάντ – Ρος με δύο εύστοχες βολές έκανε το 4-3, στο 3’. Ο Χάντερ με δίποντο και ο Μωραϊτης με δύο εύστοχες βολές ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (8-5), στο 4’. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 11-7, στο 5’. Με επιμέρους σκορ 6-6, η διαφορά παρέμεινε στο +4  (17-11), για την ΑΕΚ με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Γκρίφιν με δίποντο έκανε 19-13, στο 11’. Με σερί 11-0, η Λιετκαμπέλις πέρασε μπροστά στο σκορ (24-19), στο 14’. Ο Λαρεντζάκης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 24-21 και ο Χάντερ μείωσε στον πόντο (24-23), στο 16’.  Με επιμέρους σκορ 8-7, η ΑΕΚ ισοφάρισε (31-31), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Γιασάιτις με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην Λιετκαμπέλις (34-31), στο 21’ και ο Γιαννόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε (34-34), στο 23’ και ο Χάντερ με δίποντο έκανε το 36-36, στο 24’. Με επιμέρους σκορ 15-11, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα (51-47), στο 30’.

Ο Ρόμπερσον με μια εύστοχη βολή έκανε το 51-48, στο 31’ και ο Μωραϊτης με δύο εύστοχες μείωσε 54-50, στο 33’. Ο Χάντερ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε (54-54), στο 36’ και ο ίδιος με ακόμα έξι πόντους έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (61-57), ένα λεπτό και είκοσι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Λαρεντζάκης με δύο εύστοχες βολές ανέβασε τη διαφορά στο +5 (62-57) στα 34 δευτερόλεπτα και ο Χάντερ με κάρφωμα διαμόρφωσε το τελικό 65-59.

Tα δεκάλεπτα: 17-13, 31-31, 47-51, 65-59.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Γκουριόν (Ισραήλ), Σαχίν (Τουρκία).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης, Ματσιούλις (5 ριμπ.), Λαρεντζάκης 12 (1 τρ. – 5 ριμπ.), Μωραϊτης 7 (1 τρ. – 2 κλεψ.), Γκρίφιν 4, Σαντ – Ρος 5 (7 ριμπ.), Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος (1), Χάντερ 28 (9 ριμπ. – 3 κλεψ.)

Λιετκαμπέλις (Τσάνακ): Ταρόλις 5 (9 ριμπ.), Σίνοβεκ 2, Πίλεπιτς, Κουλβιέτις (2), Γιασάιτις 8 (2), Μόρισον 9, Μαβρά 10 (1), Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4.