ΑΕΚ – Λαύριο 90-82

H ΑΕΚ επικράτησε 90-82 του Λαυρίου για την 15η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Δημήτρης Μαυροειδής με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 6-2, χάρις σε δύο τρίποντα του Ντι Τζέι Κούπερ.  Το Λαύριο με σερί 6-0, πέρασε μπροστά στο σκορ (8-6), στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Δημήτρης Μαυροειδής με μία εύστοχη βολή και ο Κατσίβελης με δίποντο έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στην ΑΕΚ (12-10), στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Με επιμέρους σκορ 14-6 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (26-16), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το Λαύριο με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσε στους πέντε πόντους (28-23), με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς απάντησε με σερί 7-0 για το 35-23, πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 13-9 το Λαύριο μείωσε στους οκτώ πόντους (44-36), με το τέλος του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι με σερί 10-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (46-44), στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ωστόσο, ο Μαρκ Κάρτερ με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ (47-46). Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 49-48, στα μισά της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 14-11 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (63-59), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με επιμέρους σκορ 8-6 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (71-65), με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Με σερί 4-0 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (75-65), πέντε λεπτά για το τέλος του αγώνα, με το Λαύριο να απαντάει με σερί 6-0 και να μειώνει στους τέσσερις πόντους (75-71). Με επιμέρους σκορ 8-4 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (83-75), ένα λεπτό και σαράντα δευτερόλεπτα για το τέλος, με τον Κούπερ να ευστοχεί σε δύο βολές και να διαμορφώνει το τελικό 90-82.

Διαιτητές: Σώμος, Γεωργιάδης, Συμεωνίδης

Δεκάλεπτα: 26-16, 44-36, 63-59, 90-82

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Κούπερ 20 (5 τριπ – 5 ασ), Χέρστον 8, Μαυροκεφαλίδης 10 (10 ριμπ.), Κατσίβελης 3, Μαυροειδής 21 (9 ριμπ.), Κριστμας, Σάκοτα 10 (1), Μιλόσεβιτς 9 (1), Κάρτερ 3 (1 τριπ. – 4 ασ), Σαρικόπουλος 3, Καλαμπόκης 3.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Χάμιλτον 4, Γιανγκ 26 (2), Κρουμπάλι 10, Κέσελι 4, Σακελλαρίου 3, Νίξον 13 (1), Περάκης, Γιαννακόπουλος 2, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 6, Μπολντς 14 (2), Καπώνης.