ΑΕΚ – Κόροιβος 98-57

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος μετά από 11 χρόνια πήρε η ΑΕΚ καθώς επικράτησε 98-57 του Κοροίβου στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Μάικλ Ντίξον με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 5-0, με τρίποντο του Σκουλίδα και κάρφωμα του Όουενς.  Ο Ντίξον με δίποντο έκανε το 11-9, πέντε λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 12-7, η «Βασίλισσα» πήρε προβάδισμα επτά πόντων (23-16), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με σερί 7-0 ο Κόροιβος ισοφάρισε (23-23), στο 12’. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 8-0 ανέβασε τη διαφορά στο +8 (31-23), στο 15’. Με επιμέρους σκορ 16-10, η ΑΕΚ πήγε με διαφορά +14 (47-33), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Ούκιτς με γκολ – φάουλ έκανε το 50-33 για την ΑΕΚ, με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Σκουλίδας με οκτώ συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +23 (61-38), στο 25’. Με επιμέρους σκορ 14-10, η διαφορά ανέβηκε στο +27 (75-48), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία «πράξη» του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την ΑΕΚ να κρατάει το +23 (85-52), στο 35’, με τον Μωραίτη να ευστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία φάση του αγώνα και να διαμορφώνει το τελικό 98-57.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 47-33, 75-48, 98-57

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Μαλαμάς

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 10 (1 τρ. – 7 ασ), Σάκοτα 4 (6 ασ), Μιλόσεβιτς 8 (1 τρ. – 8 ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ντίξον 20 (3 τρ. – 4 ασ), Όουενς 4 (6 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 7 (1), Μωραίτης 6 (1), Μαυροειδής 9 (6 ριμπ.), Σκουλίδας 11 (3), Γουίλιαμς 12 (2 τρ. – 6 ριμπ.), Τσαλμπούρης 7 (1).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 8  (1), Χαλ 4, Μιχάλογλου, Ρίτσαρτ 12 (2), Σαχπατζίδης 7, Χατζηνικόλας 10 (3), Σπυριδωνίδης 2, Μπράουν 9 (2), Αποστολίδης 1, Κάτζος, Μπεκρής 4.