ΑΕΚ – Κόροιβος 70-49

H ΑΕΚ επικράτησε 70-49 του Κόροιβου για την 17η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Δημήτρης Μαυροειδής με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα ο Κόροιβος «έτρεξε» επιμέρους σκορ 8-5. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με δίποντο μείωσε στον πόντο (8-7). Το σερί της ΑΕΚ συνεχίστηκε με τον Μαλίκ Χέρστον να ευστοχεί σε δύο βολές και να δίνει το προβάδισμα στην «Βασίλισσα» (9-8). Ο Δημήτρης Μαυροειδής με δίποντο ανέβασε τη διαφορά στους τρεις πόντους (11-8), στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 11-3 η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα έντεκα πόντων (22-11), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 3-2 ανέβασε τη διαφορά στους δώδεκα (25-13), στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Με σερί 5-0 ο Κόροιβος μείωσε στους επτά πόντους (25-18), πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 19-10 το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς ανέβασε τη διαφορά στους δεκαέξι πόντους (44-28), με το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε 49-28 με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 4-3 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους εικοσιδύο πόντους (53-31), στα μισά της τρίτης περιόδου. Η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 7-4 ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (60-35), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία «πράξη» του αγώνα κύλισε διαδικαστικά.  Με επιμέρους σκορ 5-5, η διαφορά των εικοσιπέντε πόντων δεν άλλαξε (65-40), πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 μείωσαν για το 69-49, ένα λεπτό πριν το λήξη του αγώνα και ο Μιλόσεβιτς με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 70-49.

Διαιτητές: Σχινάς, Μπήτης, Καραβίτης

Δεκάλεπτα: 22-11, 44-28, 60-35, 70-49

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Μπράουν 8 (2 τριπ. – 7 ασ), Χέρστον 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 5 (1), Κάρτερ, Κατσίβελης 4, Μαυροειδής 16 (8 ριμπ.), Κρίστμας, Σάκοτα 11 (3), Μιλόσεβιτς 9 (2 τριπ. – 7 ριμπ.), Καλαμπόκης 8 (4 ασ).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Συνετός, Πουλανίτης 9 (1), Χριστοδούλου 6, Βασιλόπουλος, Χάρντιγκ 9 (1), Χαριτόπουλος 4, Τρότερ 4, Γεωργάκης 6, Σλαφτσάκης 2, Μπατής, Χάρις 5, Τσάπιν 4.