ΑΕΚ – Κηφισιά 76-73

H ΑΕΚ επικράτησε 76-73 της Κηφισιάς για την 20η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη της αναμέτρησης η ΑΕΚ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 4-1. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με σερί 4-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (5-4), στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Με επιμέρους σκορ 16-8 η Κηφισιά πήρε προβάδισμα εννέα πόντων με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 4-2 ανέβασαν την διαφορά στο +11 (25-14), με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς με σερί 4-0 (Κάρτερ δίποντο, Μιλόσεβιτς δίποντο), μείωσε στους επτά πόντους (25-18), 14ο λεπτό της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 18-14 η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (39-36), με το τέλος του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 5-2 ισοφάρισε (41-41), με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Μπράουν με δύο εύστοχες βολές και ο Μαυροκεφαλίδης με δίποντο έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ (45-41), στο 24ο λεπτό. Η ΑΕΚ με νέο σερί 9-0 ανέβασε τη διαφορά στο +13 (54-41), στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Με επιμέρους σκορ 9-5, η ΑΕΚ ανέβασε ανέβασε τη διαφορά στους δεκαεπτά πόντους (63-46), με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με επιμέρους σκορ 4-4 η διαφορά παρέμεινε στους δεκαεπτά πόντους υπέρ της ΑΕΚ (67-50), με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 μείωσαν στους δώδεκα πόντους (67-55), με τον Γιάννη Καλαμπόκη να απαντάει με τρίποντο για το 70-55 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι με σερί 9-0 μείωσαν στους έξι πόντους (70-64), τρία λεπτά για το τέλος. Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 74-67, σαράντα δευτερόλεπτα για τη λήξη της αναμέτρησης και ο Χέρστον με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 76-73.

Διαιτητές: Φούφης, Παναγιώτου, Γεωργιάδης

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 36-39, 63-46, 76-73

AEΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου 3 (1), Μπράουν 8 (4 ασ), Χέρστον 11 (1), Γκριν, Μαυροκεφαλίδης 6 (9 ριμπ.), Κάρτερ 10 (1), Μαυροειδής 9, Σάκοτα 10 (2), Μιλόσεβιτς, Καλαμπόκης 13 (3), Σαρικόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Στίνγκερς 5, Χατζηνικόλας, Γκίκας 5 (8 ασ), Πόποβιτς 13 (3), Σταμάτης 9 (1), Κασελάκης 4, Χρυσικόπουλος, Χογκ 19 (14 ριμπ.), Ελ – Αμίν 11, Γλυνιαδάκης 7.