AEK – Γαλατασαράι 73-86

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 86-73 από τη Γαλατασαράι για το Eurocup στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας»

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης και στα πρώτα τέσσερα η Γαλατασαράι «έτρεξε» σερί 9-0. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με δύο εύστοχες βολές και ο Μαλίκ Χέρστον με δίποντο μείωσαν για το 11-4 στα μισά της πρώτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 12-11 η Γαλατασαράι πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (23-15) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Τούρκοι με σερί 6-0 ανέβασαν τη διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους (29-15) με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Η «Βασίλισσα» απάντησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Μαυροκεφαλίδη και Κάρτερ για το 29-21. Ο Μαυροκεφαλίδης με νέο τρίποντο μείωσε στους εννέα τη διαφορά (33-24) στα μισά της δεύτερης περιόδου και με νέο σερί 5-0 έκανε το 37-31, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 7-6 η Γαλατασαράι πήγε με προβάδισμα εννέα πόντων (46-37) στο τέλος του ημιχρόνου.

Oι Τούρκοι με σερί 4-0 πήραν προβάδισμα 50-37, με την έναρξη της τρίτης περιόδου, με το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα να απαντάει με σερί 6-0 για το 50-41 στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο ΜακΚόλουμ με δίποντο έκανε το 52-43 και ο Χέρστον με γκολ φάουλ μείωσε για το 52-46 στα μισά της τρίτης περιόδου.

Ντούσαν Σάκοτα και Μαλίκ Χέρστον με εύστοχα τρίποντα  μείωσαν της διαφορά στους δύο πόντους (58-56), δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 5-2 η Γαλατασαράι αύξησε τη διαφορά στους πέντε πόντους (63-58), με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι Τούρκοι με επιμέρους σκορ 5-1 πήραν προβάδισμα εννέα πόντων (68-59) με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα.  Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 3-0 για το 73-64, στα μισά της τέταρτης περιόδου και με τρίποντο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη μείωσε στους οκτώ (77-69), στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 πήραν «κεφάλι» στο σκορ δεκατρείς πόντους (84-71), ένα λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τελός του αγώνα και ο Μιλόσεβιτς με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 86-73.

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Σούλγκα (Ουκρανία), Κολτζένσικ (Μαυροβούνιο)

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-46, 58-63, 73-86

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 2, Σκραμπ, Ουόρεν 2 (5 ασίστ), Κάρτερ 8 (2), Κατσίβελης 3, Σάκοτα 3 (1), Χέρστον 20 (2), Καλαμπόκης, Mιλόσεβιτς 9 (5 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 26 (3 τριπ. – 11 ριμπ., Μαυροειδής.

Γαλατασαράι (Εργκίν Αταμάν): Σίλμπ 12 (1), ΜακΚόλουμ 24 (1), Μίτσοφ 18 (2 τριπ. – 5 ασ), Ντόρσει 10 (9 ριμπ.), Εντγκέ 6, Αράρ, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 4, Σανλί, Γκριν 5 (1), Γκιουλέρ 2, Κοκσάλ 5 (1)