AEK – Χάποελ Ιερουσαλήμ 75-74

Τις δύο νίκες στο Eurocup έφτασε η ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε 75-74 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Κρις Γουόρεν με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα τέσσερα λεπτά η Χάποελ προηγήθηκε με 12-8. Ο Μαρκ Κάρτερ με τρίποντο μείωσε για την ΑΕΚ στον ένα πόντο (12-11) στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι Ισραηλινοί με σερί 9-0 ανέβασαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (21-11) δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης «πράξης» του αγώνα. Με επιμέρους σκορ 5-4 η Χάποελ κράτησε τη διαφορά της από την ΑΕΚ (25-16) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Χάποελ με σερί 7-0 έφτασε τη διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους, ωστόσο η «Βασίλισσα» με τρίποντο του Μιλόσεβιτς και δύο πόντους του Λουκά Μαυροκεφαλίδη μείωσε στους εννιά πόντους (32-23) στα μισά της δεύτερης περιόδου.  Οι Ισραηλινοί με σερί 8-0 ανέβασαν τη διαφορά στους δεκαέξι πόντους (42-26) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Τζάνιγκ με εύστοχο τρίποντο να διαμορφώνει το 45-28 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 12-3 μειώνοντας τη διαφορά στους οκτώ πόντους (48-40).  Ο Κρις Γουόρεν με δίποντο συνέχισε το σερί της «Βασίλισσας» και ο Σάκοτα με τρίποντο έφερε τη διαφορά στους πέντε πόντους (52-47) στα μισά της τρίτης περιόδου. Ο Σμιθ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 54-47 για τους Ισραηλινούς, με τον Μαλίκ Χέρστον να απαντάει με τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 54-51. Με επιμέρους σκορ 5-3 οι Ισραηλινοί πήγαν με το υπέρ τους 59-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο μείωσε για το 61-57 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Γκάφνι να ανεβάσει ξανά τη διαφορά στους έξι πόντους (63-57). Ο Γουόρεν με  με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έξι λεπτά πριν το τέλος έφερε τη διαφορά στους δύο πόντους (63-61).  Ο Χέρστον με τρίποντο μείωσε στον πόντο (68-67) τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και ο Κάρτερ με δύο εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα στη «Βασίλισσα» (69-68), ένα λεπτό και τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Ντούσαν Σάκοτα με τρίποντο, τριάντα τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, κράτησε την ΑΕΚ δύο πόντους μπροστά (72-70) και ο Ρόουλαντ με μία εύστοχη βολή έκανε το 72-71. Ο Κρις Γουόρεν με δίποντο έδωσε… αέρα τριών πόντων στη «Βασίλισσα», δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ωστόσο, ο Τζάνιγκ με τρίποντο ισοφάρισε (74-74), πέντε δεύτερα για τη λήξη της αναμέτρησης.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γουόρεν κέρδισε φάουλ, ευστόχησε σε μία βολή και έδωσε τη νίκη στη «Βασίλισσα» με 75-74.

Διαιτητές: Γκαρσία Γκονζάλεζ, Πέτεκ, Χάλικο

Τα δεκάλεπτα:  16-25, 28-45, 54-59, 75-74

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα):  Παπαντωνίου 2, Ουόρεν 16 (1 τρ. – 9 ασ), Κάρτερ 11 (1), Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Χέρστον 14 (3), Σάκοτα 15 (4), Μιλόσεβιτς 4 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (1 τρ. – 8 ριμπ – 3 ασ.), Ανοσίκε.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Ντάνι Φράνκο): Ντάνκαν 4, Γκάφνι 11 (1), Ρόουλαντ 14 (4 ασ), Χαλπερίν, Τιμόρ 5 (1), Μένκο, Σμιθ 8 (7 ασ – 10 ριμπ.), Τζάνιγκ 23 (5), Μέιγιορ, Φίσερ 9.