ΑΕΚ – Μπεσίκτας 78-88

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 88-78 από την Μπεσίκτας για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League στο Κλειστό του ΟΑΚΑ. Ο Ντούσαν Σάκοτα με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης ΑΕΚ και Μπεσίκτας «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 5-5. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο και ο Μαυροειδής με δίποντο έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ (12-9), στο 5’. Mε επιμέρους σκορ 13-6, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (22-18), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 6-2 ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (28-20), στο 12’. Η ΑΕΚ με σερί 4-0 μείωσε (28-24), με την Μπεσίκτας να απαντάει με δικό της σερί 6-0 (34-24), πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 16-13, η ΑΕΚ μείωσε στους επτά πόντους (47-40), στο 20’.

Ο Σάκοτα με τρίποντο μείωσε 47-43, με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Λαρεντζάκης με δίποντο έκανε το 51-45, στο 24’ και ο Βασιλειάδης με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους δύο πόντους (53-51), στο 25’.  Το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» συνέχισε ο Γουίλιαμς με νέο τρίποντο για το 55-54 και ο Ντίξον με δίποντο έδωσε προβάδισμα 58-57 στην ΑΕΚ, στο 28’. Με επιμέρους σκορ 7-3, η Μπεσίκτας ξαναπήρε το προβάδισμα (64-61), στο 30’.

Ο Ιβάνοβιτς με τρίποντο ισοφάρισε 64-64, με την έναρξη της τελευταίας «πράξης» του αγώνα. Με επιμέρους σκορ 13-2, η Μπεσίκτας πήρε προβάδισμα (77-66), στο 36’.

Ο Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές και ο Γουίλιαμς με τρίποντο μείωσαν για το 79-71, δύο λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο, οι οκτώ συνεχόμενοι πόντοι του Σάκοτα δεν ήταν αρκετοί με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα (88-78).

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 40-47, 61-64, 78-88

Διαιτητές: Σούλγκα, Μάρισιτς, Κμικίεβιτς

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4 (4 ασ), Σάκοτα 16 (2 τρ. – 5 ασ), Βασιλειάδης 13 (3), Μιλόσεβιτς 6, Ντίξον 9 (5 ασ), Λαρεντζάκης 6 (3 κλεψ.), Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 3 (1), Μαυροειδής 7, Γουίλιαμς 14 (4).

Μπεσίκτας (Σαρίτσα): Γκιουλέρ 2, Κλαρκ 24 (4), Εντζέ 5 (1), Στίματς 4, Τόμσον 13 (1), Ρολ 9 (1), Σανλί 9, Στρόμπερι 14, Γουίμς 8.