ΑΕΚ – Άρης 92-54

Η ΑΕΚ επικράτησε με 92-54 του Άρη στο ΟΑΚΑ στον δεύτερο αγώνα της πρώτης φάσης των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Η τρίτη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Τρίτη (19/5, 20:30). Ο Καρλ Ίνγκλις με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 7-3 στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα, ενώ ο Ίνγκλις με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (12-7) στο 5΄. Με γκολ-φάουλ του Λεωνίδα Κασελάκη, διαμορφώθηκε το 17-10 στο 7’, αλλά με σερί 6-0 ο Άρης μείωσε σε 17-16 στο 8’. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτές τις τιμές (22-21) με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την «Βασίλισσα» να τρέχει επιμέρους σκορ 13-2 και να αυξάνει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (35-23 στο 15’). Μάλιστα, με νέο επιμέρους σκορ 7-4, η ΑΕΚ πήρε «κεφάλι» με 42-27, πριν ο Σκότι Ουίλμπεκιν με πέντε συνεχόμενους στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (47-27).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη με την ΑΕΚ να διατηρεί την πρωτοπορία στο σκορ. Ο Ίνγκλις με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 55-34 στο 24’. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με γκολ-φάουλ μείωσε σε 59-39 στο 26’, ωστόσο το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 10-4 και έκλεισε την τρίτη περίοδο με το υπέρ του 69-43.

Η τελευταία «πράξη» του αγώνα κύλισε διαδικαστικά. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος με τον Μιχάλη Πολυτάρχου να ευστοχεί στο τρίποντο και να διαμορφώνει το τελικό 92-54.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Καρακατσούνης – Πουρσανίδης.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-27, 69-43, 92-54.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 5 (1 τριπ., 4 ασισ.), Παπαντωνίου 7, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 9 (1), Κασελάκης 12 (1 τριπ., 5 ριμπ.), Πολυτάρχου 3 (1), Τσιάκος, Σαρικόπουλος 4 (7 ριμπ.), Αθηναίου 9 (1 τριπ., 4 ασισ.), Μιλόσεβιτς 10 (1 τριπ., 7 ριμπ., 4 ασισ.), Μενσά – Μπονσού 12 (5 ριμπ.), Ίνγκλις 17 (3).

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 4, Τσιάρας 2, Δήμας 2, Ριντ 9 (3), Τόμας 7 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2 (6 ριμπ.), Βεζένκοφ 10 (1), Νέιμικ 4, Μούρτος 3, Σίμτσακ 6, Αντεγκμπόγιε 5 (1).