ΑΕΚ – Άρης 89-84

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε 89-84 του Άρη στο Κλειστό του ΟΑΚΑ και έκανε το 2-0 στη σειρά της τρίτης φάσης των πλέι οφ της Βasket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο Ντούσαν Σάκοτα με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα Μπράουν και Σάκοτα με τρίποντα έδωσαν το προβάδισμα στην ΑΕΚ (6-0). Σάκοτα και Χέρστον με εύστοχες βολές και Μαυροειδής διεύρυναν το σερί (11-0) στο 3ο λεπτό. Με επιμέρους σκορ 14-11, η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά των δέκα πόντων (24-14), με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με επιμέρους σκορ 4-2, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (28-16), με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 33-19, στο 13ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0, μείωσαν στους εννέα (33-24), πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 15-11, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +13 (48-35), με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Παπαντωνίου με τρίποντο έκανε το 51-35 με την έναρξη της τρίτης περιόδου και ο Κάρτερ ανέβασε τη διαφορά στο +18 (53-35), στο 22ο λεπτό. Ο Άρης με σερί 12-0 μείωσε στους έξι πόντους (53-47), στο 25ο λεπτό.  Ο Έρικ με δίποντο έκανε το 55-47, με τον Ζάρα με τρίποντο να μειώνει στους πέντε πόντους (55-50). Ο Χέρστον με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +8 για την ΑΕΚ (58-50), στο 27ο λεπτό.  Με επιμέρους σκορ 11-10, η ΑΕΚ πήγε με προβάδισμα επτά πόντων (68-61), στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα.

Ο Κάρτερ με τρίποντο έκανε το 71-61 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου.  Οι φιλοξενούμενοι με σερί 9-0 ισοφάρισαν (75-75) δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.  Ο Μπράουν με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ, με τον Γουότερς να απαντάει (78-78), ένα λεπτό και εικοσιεπτά δευτερόλεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Παπαντωνίου με τρίποντο και Σάκοτα με δίποντο «έτρεξαν» σερί 5-0 για την ΑΕΚ (83-78), σαραντατέσσερα δευτερόλεπτα για τη λήξη.  Ο Σάκοτα με τρεις συνεχόμενους πόντους έκανε το 86-81 με τον Μπράουν να ευστοχεί σε μία βολή για το τελικό 89-84, με τις δύο ομάδες να μένουν με τρεις παίκτες, καθώς το διαιτητικό τρίο απέβαλε τους υπόλοιπους. H σειρά συνεχίζεται την ερχόμενη Τετάρτη (25/05, 19:00) στο Αλεξάνδρειο.

Διαιτητές:  Γκόντας, Φούφης, Μπήτης

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 48-35, 68-61, 89-84

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Σάκοτα 22 (4), Μιλοσέβιτς 7 (1), Παπαντωνίου 6 (2), Μωραϊτης,Χέρστον 13 (1), Κάρτερ 12 (1 τριπ. – 7 ριμπ. – 4 ασ), Μπράουν 12 (3 τριπ. – 5 ασ), Έρικ 7 (6 ριμπ.), Μαυροειδής 8, Σαρικόπουλος 2.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 1, Δήμας, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Γουάιτ 20, Γουότερς 15 (2 τριπ. – 7 ασ), Ζάρας 22 (5), Κοέν 5 (1), Μούρτος 12 (1), Σίμτσακ 3, Μακνίλ 6.