Βενέτσια – ΑΕΚ 101-103

Την πρώτη της νίκη στο Basketball Champions League πέτυχε η ΑΕΚ, καθώς νίκησε 103-101 (στην παράταση) την Βενέτσια και την διαιτησία στο «Pala Taliercio».  Ο Μάικ Γκριν με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα η Βενέτσια «έτρεξε» επιμέρους σκορ 5-2. Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 5-4, στο 2’.  Με νέο δίποντο ο Μαυροειδής έκανε το 8-6, στο 5’.  Ο Μπάρλοου με τρίποντο μείωσε στον 1 πόντο (12-11), στο 7’. Με επιμέρους σκορ 9-4, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα +6 (21-15), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Σάκοτα με δίποντο έκανε το 23-19, στο 11’. Ελόνου με δίποντο και Γκριν με μία εύστοχη βολή μείωσαν 25-22, στο 12’. Με σερί 4-0 η «Βασίλισσα» μείωσε ξανά στον πόντο (28-27), 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.  Ο Άτιτς με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (32-30), στο 16’.  Με επιμέρους σκορ 8-2, οι Ιταλοί πήγαν με προβάδισμα +4 (38-34), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μείωσε (38-37), με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου.  Με επιμέρους σκορ 7-2, η Βενέτσια ανέβασε τη διαφορά στο +6 (45-39), στο 22’. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 4-0 για το 45-43, στο 23’. Ο Μπάρλοου με τρίποντο κράτησε την ΑΕΚ σε απόσταση αναπνοής (48-46), στο 24’ και ο Σάκοτα με δίποντο έκανε το 50-48, πέντε λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου.  Με επιμέρους σκορ 14-12, η Βενέτσια κράτησε το προβάδισμα της (64-60), στο 30’.

Ο Ελόνου με δίποντο έκανε το 64-62, στο 31’ και ο Λαρεντζάκης με δύο εύστοχες βολές το 68-66, στο 32’. Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 72-70, στο 35’. Με σερί 5-0, η Βενέτσια ανέβασε τη διαφορά στο +7 (77-70), στο 36’. Ο Τζέιμς με δίποντο, Γκριν με τρίποντο και Μαυροειδής με δίποντο ισοφάρισαν (77-77) ένα λεπτό και σαράντα δευτερόλεπτα για το τέλος.

Ο Λαρεντζάκης με δύο εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα στη «Βασίλισσα» (79-77), ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Σάκοτα με δίποντο έκανε το 81-79, 30 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα, με τον Όρελικ να ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές στην εκπνοή του αγώνα και να στέλνει το ματς στην παράταση (85-85).

Ο Ελόνου με δίποντο έκανε το 87-87, στο πρώτο λεπτό της παράτασης και οι Σάκοτα, Γκριν με τρίποντα έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ (93-87), τρία λεπτά πριν το τέλος.   Ο Γκριν με δύο εύστοχες βολές έκανε το 95-89 και ο Τζόνσον με τρίποντο απάντησε για το 95-92.  Με σερί 5-0 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά (97-97), ωστόσο o Τζέιμς με δίποντο στην τελευταία φάση του αγώνα «έγραψε» το τελικό 103-101.

Διαιτητές: Μπούλτο (Ισπανία)-Αουνκρόγκερς (Λετονία)-Ομπράντοβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85 (κ.α.), 101-103 (παρ.).

Bενέτσια (Ουόλτερ Ντε Ραφαέλε): Χέινς 8 (2), Πέριτς 19, Τζόνσον 20 (3), Μπράμος 10 (2), Ντε Νικολάο, Τζένκινς 4, Ορελίκ 25 (4), Μπολπίν, Μπιλίγκα 6, Ουάτ 9.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 12, Τζέιμς 4, Γκριν 23 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (1), Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 14 (2), Μπάρλοου 13 (3), Μαυροειδής 18, Σι.