Στον Τελικό η «Βασίλισσα»

Η Βασίλισσα της Ευρώπης, προκρίθηκε στον τέταρτο ευρωπαϊκό Tελικό της ιστορίας της.

Πενήντα χρόνια μετά το έπος του 1968 και τον τελικό του κυπελλούχων στο Καλλιμάρμαρο (όπου πήρε τον τίτλο), μετά το 1998 και τον χαμένο τελικό της Ευρωλίγκας στη Βαρκελώνη και μετά το 2000 με την κατάκτηση του κυπέλλου Σαπόρτα στη Λοζάνη, η ΑΕΚ την Κυριακή θα διεκδικήσει το τρίτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο, το Τσάμπιονς Λίγκ κόντρα στη Μονακό στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

To πρώτο προβάδισμα έδωσε ο Χάνα με γκολ – φάουλ στην Μούρθια (5-2), στο 3’.  Ο Τζέιμς με τρίποντο ισοφάρισε (5-5) και ο Χάρις με δίποντο έκανε το 7-7, στο 4’. Ο Χάρις με νέο δίποντο έδωσε προβάδισμα στην «Βασίλισσα» (9-7),  και ο Γκριν με δίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +4 (11-7), στο 6’. Με επιμέρους σκορ 10-7, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (18-17), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Ο Χάρις με δύο εύστοχες βολές έκανε το 20-17, στο 11’ και ο Πάντερ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +6 (23-17), στο 12’. Ο Σάκοτα με μία εύστοχη βολή συνέχισε το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» (24-17), στο 13’. Ο Σάκοτα με πέντε συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +12 (33-21), στο 15’. Ο Πάντερ με νέο τρίποντο έκανε το 37-22, στο 16’. Με σερί 7-0, η Μούρθια μείωσε (37-29), στο 17’. Με επιμέρους σκορ  5-3, η ΑΕΚ πήγε με προβάδισμα +6 (40-34), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Γκριν με δίποντο έκανε το 42-34 με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου. Ο Όλεσον με τρεις βολές μείωσε 42-37 και ο Χάρις με δίποντο έκανε το 44-37, στο 22’. Ο Μαυροειδής με κάρφωμα ανέβασε τη διαφορά στο +9 (46-37), στο 23’. Με σερί 8-0, η Μούρθια μείωσε στον πόντο (46-45), στο 24’. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 49-45, στο 25’.

Με σερί 4-0, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (49-49), στο 26’. Ο Ρόχας με δύο βολές έδωσε προβάδισμα στην Μούρθια (51-50), με τον Σάκοτα να απαντάει για το (52-51), στο 27’. Με επιμέρους σκορ 3-3, η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα (55-54), με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Ο Μαυροειδής με τρεις συνεχόμενους πόντους και ο Πάντερ με πέντε πόντους ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (63-56), στο 33’. Ο Σάκοτα με τρίποντο και δύο εύστοχες βολές έκανε το 70-61, στο 35’. Με σερί 5-0 η Μούρθια μείωσε (70-66), τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Χάρις με δίποντο έκανε το 72-66 και ο Μπενίτε με δύο βολές το 72-68. Με σερί 4-0 η «Βασίλισσα» ανέβασε τη διαφορά στο +8 (76-68), ένα λεπτό και σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η Μούρθια μείωσε 76-75, δώδεκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με τον Τζέιμς να ευστοχεί σε μία βολή και να στέλνει την ΑΕΚ στον Τελικό.

Διαιτητές: Ντοζάι (Κροατία), Σιουλίν (Ρουμανία), Σαχίν (Ιταλία).

Τα δεκάλεπτα:  18-17, 40-34, 55-54, 77-75.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 7 (3 ασίστ), Χάρις 20, Τζέιμς 6 (1), Σάκοτα 15 (2), Ξανθόπουλος (7 ασίστ), Χάντερ (6 ριμπάουντ), Καββαδάς, Λαρεντζάκης 3, Μαυροειδής 9 (5 ριμπάουντ), Πάντερ 16 (4), Βασιλόπουλος 1.

Μούρθια (Ναβάρο): Χάνα 17 (2), Λίμα 4, Όλεσον 10 (1), Ρόχας 8 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τούμπα 5 (6 ριμπάουντ), Αντέλο, Μπενίτε 19 (3), Κλουφ, Σόκο 12 (8 ριμπάουντ), Ουρτασούν.