Ρόζα Ράντομ – ΑΕΚ 63-69

Η ΑΕΚ επικράτησε 69-63 της Ρόζα Ράντομ στο Sports Hall MOSiR για το Basketball Champions League. O Μάνι Χάρις με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι έτρεξαν «επιμέρους» σκορ 6-4.  Χάρις με δίποντο και Τζέιμς με μία εύστοχη βολή έκαναν το 11-7, στο 5’ και ο Μαυροειδής το 13-9, στο 6’. Με επιμέρους σκορ 5-4, η ΑΕΚ μείωσε στους 3 πόντους (17-14), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Με επιμέρους σκορ 4-2, η «Βασίλισσα» μείωσε στον πόντο με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου.  Σάκοτα με δίποντο και Λαρεντζάκης με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισαν (22-22), στο 12’. Ο Ελόνου με δίποντο έκανε το 26-26, στο 15’. Με επιμέρους σκορ 10-7, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα (36-33), με την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με επιμέρους σκορ 12-3 η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +12 (48-36), στο 24’. Ο Χάρις με τρίποντο συνέχισε το επιθετικό σερί για το 51-36, στο 25’. Με επιμέρους σκορ 7-3, οι γηπεδούχοι μείωσαν (53-43), στο 30’.

Χάρις με τρίποντο και Σάκοτα με δίποντο έκαναν το 58-46, στο 32’. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 10-1 μείωσαν (59-56), στο 36’. Σάκοτα και Χάρις με τρίποντα έκαναν το 65-58, τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα με τον Ζάιτσεφ να ευστοχεί σε μία βολή και να διαμορφώνει το τελικό 69-63.

Tα δεκάλεπτα: 17-14, 33-36, 43-53, 63-69.

Διαιτητές: Σαχίν (Τουρκία), Τσιουλίν (Ρουμανία), Ματσιουλάιτις (Λιθουανία)

Ρόζα (Καμίνσκι): Πάντερ 16, Άουντα 8, Πιέκοβιτς 3, Μπογιανόβσκι, Ζέζγκουλα, Τρόγιαν, Σιμάνσκι 7, Ζάιτσεβ 11, Σίμκιεβιτς 10, Σοκολόβσκι 6, Χάροου 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 9 (8 ριμπ.), Τζέιμς 8, Γκριν, Χάρις 22 (4 τριπ.), Ξανθόπουλος 1, Σάκοτα 14 (1 τριπ., 8 ριμ.), Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου, Μαυροειδής 3, Καββαδάς.