Ρέθυμνο – ΑΕΚ 80-79

Η ΑΕΚ έχασε με 80-79 από το Ρέθυμνο στην Κρήτη στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και υπέστη τη δέκατη ήττα της στο Πρωτάθλημα. Ο Μαλίκ Χέρστον με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τη «Βασίλισσα».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-6 στο 3’, ωστόσο το Ρέθυμνο, με σερί 4-0, ισοφάρισε σε 10-10 στο 6’. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 8-4 και πήραν «κεφάλι» με 18-14 στο 8’. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα απάντησε με σερί 6-0 και με τρίποντο του Καρλ Ίνγκλις πέρασε μπροστά με 20-18 στο 9’. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-21 υπέρ της ΑΕΚ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την «Βασίλισσα» να πραγματοποιεί επιμέρους σκορ 7-1 και να ανεβάζει τη διαφορά στους 8 πόντους (30-22 στο 12’). Οι Κρητικοί αντέδρασαν και μείωσαν σε 34-32 στο 15’. Μάλιστα, ο Σάφτενααρ ευστόχησε στο δίποντο και έφερε το ματς στα… ίσια (37-37) στο 17’.

Ο Καρλ Ίνγκλις και ο Ντούσαν Σάκοτα (με δύο βολές) επανέφεραν τη διαφορά στους 4 πόντους (41-37) για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με τους «κιτρινόμαυρους» να προπορεύονται με 44-41 το οποίο διαμορφώθηκε με μία ελεύθερη βολή του Ποπς Μενσά – Μπονσού. Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, η διαφορά αυξήθηκε στους 7 πόντους (48-41) δια χειρός Ίνγκλις και Χέρστον.

Με επιμέρους σκορ 7-1 το Ρέθυμνο μείωσε σε 49-48 στο 23’. Ο Χέρστον σημείωσε πέντε συνεχόμενους πόντους και έγραψε το 54-48 στο 24’. Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά στους 2 πόντους (58-56) πριν ο Ζήσης Σαρικόπουλος πετύχει μία ελεύθερη βολή για το 59-56, ενώ απέμενε 1 λεπτό για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Κρητικοί έκαναν σερί 4-0 και προηγήθηκαν με 60-59. Ο Γιάννης Αθηναίου με μία βολή διαμόρφωσε το 60-60 στο 30’. Στο ξεκίνημα της τελευταίας «πράξης» της αναμέτρησης ο Σαρικόπουλος και ο Χέρστον έβαλαν την ΑΕΚ σε θέση… οδηγού, αλλά ο Σάφτενααρ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους οδήγησε στην… ισοπαλία (64-64 στο 33’).

Με σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα (69-64 στο 34’). Ο Σάκοτα διατήρησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (71-66). Το Ρέθυμνο πραγματοποίησε ένα σερί 8-0 και απέκτησε τα ηνία στο σκορ (74-71 στο 38’.)

Ο Κάουνσιλ με δύο βολές έδωσε αέρα 4 πόντων (78-74) στους Κρητικούς, ο Μιλόσεβιτς και ο Καλαμπόκης τον… μιμήθηκαν με το σκορ να φτάνει στο 80-76, 47 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Μιλόσεβιτς (με μία βολή) και ο Ουίλμπεκιν μείωσαν σε 80-79 στα 27 δευτερόλεπτα, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Παπαπέτρου – Γκούμας

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-44, 60-60, 80-79.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κουμπούρας 2, Σάφτενααρ 27 (6 ριμπ.), Κάουνσιλ 11 (5 ριμπ., 6 ασισ.), Άλεν 7 (1), Καλαμπόκης 17, Φαγιέ 9 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Χείλαρης, Κράβιτς 2, Χόλις 5 (6 ριμπ.).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 6 (5 ασισ.), Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 14 (1), Κασελάκης, Χέρστον 22 (1), Σαρικόπουλος 5, Αθηναίου 6 (1), Μιλόσεβιτς 5, Μενσά – Μπονσού 6 (9 ριμπ.), Ίνγκλις 11 (1).