Ρέθυμνο – ΑΕΚ 70-81

Η ΑΕΚ επικράτησε 81-70 του Ρεθύμνου στο Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας».

Με την έναρξη του αγώνα το Ρέθυμνο «έτρεξε» επιμέρους σκορ 7-2.  Ο Μαυροειδής με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε 7-6, στο 2’. Με σερί 5-0, οι γηπεδούχου ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (14-8), στο 5’, με τον Μαυροειδή να μειώνει (14-10), στο 6’. Με επιμέρους σκορ 9-8, το Ρέθυμνο κράτησε το προβάδισμα (23-18), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σάκοτα με δίποντο και μία εύστοχη βολή μείωσε 23-21, με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Με σερί 5-0, το Ρέθυμνο ανέβασε τη διαφορά στο +7  (28-21), στο 12’. Ο Βασιλειάδης με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε στους δύο πόντους (28-26), στο 13’. Ο Ούκιτς με δίποντο έκανε το 36-30, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.  Με επιμέρους σκορ 14-10, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (50-40), με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 50-42, στο 21’ και ο Λαρεντζάκης επίσης με δίποντο μείωσε 50-44, στο 22’. Ο Μαυροειδής  με γκολ – φάουλ έκανε το 50-47 με το Ρέθυμνο να απαντάει με σερί 4-0 για το 54-47, στο 24’.

Ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο μείωσε 54-53 και ο ίδιος παίκτης με δίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (55-54), στο 27’. Με επιμέρους  σκορ 9-2, η «Βασίλισσα» πήρε προβάδισμα +8 (64-56), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Βασιλειάδης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 66-58, στο 31’ και ο Ούκιτς με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +11 (69-58), στο 32’. Ο Ούκιτς με δίποντο συνέχισε το επιθετικό σερί της «Βασίλισσας» για το 71-58, στο 33’ και ο Μακ Γκραθ με δίποντο έκανε το 75-66, στο 38’. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 78-70, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα και ο Ούκιτς επίσης με τρίποντο ολοκλήρωσε το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο της ΑΕΚ, διαμορφώνοντας το τελικό 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 50-40, 56-64, 70-81

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Διαμαντής, Ανδρικόπουλος

Ρέθυμνο: (Βετούλας): Κώττας , Ραζής, Χριστοδούλου 11 (1), Άρλοντ 10, Φιτζπάτρικ 6 (1), Σάφτενααρ 12 (4), Τάλτον 3 (1), Καμπερίδης 12 (2), Παναρετάκης, Λαγουδάκης, Γιαννόπουλος 2, Λέμον 14 (1).

AEK (Mανωλοπούλος): Ούκιτς 18 (2 τρ. – 4 ασ), Μακ Γκραθ 3 (5 ασ), Ελόνου 2, Σάκοτα 12 (5 ριμπ.), Βασιλειάδης 8 (1 τρ. – 7 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 13 (1 τρ. – 9 ριμπ.), Λαρεντζάκης 7 (1), Μαυροειδής 13 (6 ριμπ.), Σκουλίδας, Μαυροκεφαλίδης 5.